NGC 2818, nádherná planetární mlhovina jako pozůstatek po umírající hvězdě

16.07.2014 - Redakce


Reklama

NGC 2818 je jedné straně nádherná planetární mlhovina, plynný pozůstatek po umírající hvězdě velikosti Slunce. Na druhé straně to může být pohled do budoucna: takto nějak skončí za pět miliard let naše Slunce, až odvrhne svůj plynný obal a zbude z něj jenom malý, ale hmotné bílý trpaslík, jádro původní hvězdy.

Mlhovina NGC 2818 o rozměrech čtyř světelných let leží v otevřené hvězdokupě NGC 2818A, která je vzdálena zhruba deset tisíc světelných let a nachází se v souhvězdí Kompasu. Zvláštní ovšem je, že se se mlhovina pohybuje jinou rychlostí než zbytek hvězdokupy. Je tak možné, že se ve hvězdokupě ocitla spíše náhodou, tedy že nepochází odsud, ale jednoduše sem „přiletěla“ odjinud.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907