Niagarské ledopády: Pýcha USA a Kanady pod sněhem

10.01.2014 - Jan Miklín

Dlouhotrvající nízké teploty v USA a Kanadě způsobené prouděním ledového arktického vzduchu zaměstnávají média už pár dnů. Aby ne, když namísto jarního počasí u nás klima v Americe vykouzlí krásnou zimní podívanou


Reklama

Američané by se už nejspíše bez zimy, která ruší lety nebo praská vodovodní potrubí obešli, ale my se můžeme v teple kochat idylickými zimními obrázky, ať už to jsou zmrzlé mýdlové bubliny nebo Chicago se zamrzlým pobřežím Michiganského jezera.

Zamrzla Niagara. Nebo ne?

Tuhost zimy dokumentují i nejnovější snímky, ukazující „zamrzlé“ Niagarské vodopády. Ve skutečnosti ale samozřejmě celé padesát metrů vysoké vodopády ani při teplotách zde klesajících k -30 °C nezamrzly a voda z Erijského jezera do Ontaria teče pořád. Zamrzly „jen“ slabší boční proudy a mohutné kusy ledu pod vlastními vodopády vytvořily ohromné kry.

Není to však poprvé, co k takovému jevu došlo. Nejrůznější historické fotografie z 19. i 20. století ukazují podobně zimní krajiny. Na první pohled na nich zaujmou lidé, chodící po „ledovém mostu,“ který se pod vodopády docela pravidelně objevuje. Přístup na něj byl povolen až do roku 1912, ve kterém se led pod několika turisty probořil, a tři z nich už z ledové vody nevytáhly živé. Atrakce to však byla ohromná: místní noviny z roku 1888 píší, že za jediný den (24. únor) se na ledový útvar přišlo podívat či sklouznout přes dvacet tisíc lidí.

Jen jednou se však doopravdy stalo, že voda vodopády netekla. Bylo to 29. března roku 1848 a zima v tom měla prsty . Bezprostřední příčinou ale byla přehrada z ledových ker, který zahradila proud vody pár kilometrů nad vodopády na několik hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: berkeleytravelblog, Niagara Falls Library, archiv

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907