Nissan představil elektromobil, jehož lak v noci svítí

19.02.2015 - Martin Reichman

Celosvětově nejprodávanějším elektromobilem je Nissan Leaf, kromě toho se ale tento ekologický vůz může pyšnit i dalším prvenstvím – je prvním autem, jehož lak v noci svítí


Reklama

Luminiscenční lak Nissanu nese označení Starpath a jde o patentovanou technologii vyvinutou britskou firmou Pro-Teq. Starpath k luminiscenci využívá absorpci UV záření - přes den se „nabije“ a v noci vydrží svítit 8 až 10 hodin.

Firma Pro-Teq svůj vynález prezentovala již v roce 2013, kdy jím nastříkala chodníky v cambridgeském parku Christ’s Pieces. Svítící povrch chodníků se ukázal jako zajímavá alternativa či vhodný doplněk k běžnému pouličnímu osvětlení.

Speciální lak údajně obsahuje výhradně přírodní materiály a jeho složení je přísně tajné. Ví se jen, že obsahuje hlinitan strontnatý, což je pevná látka bez zápachu, která je chemicky i biologicky zcela inertní. Hlinitan strontnatý je ale známý především tím, že jde o tzv. luminofor, tedy látku schopnou pohlcovat energii a následně ji vyzařovat ve formě světla. Podle Nissanu by životnost svítícího laku měla být zhruba 25 let.

Zda bude svítící auto k dispozici i v běžném prodeji zatím není jasné. Nissan svůj světélkující Leaf zatím využívá jen jako zajímavou formu marketingu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nissan-global.com

  • Zdroj fotografií: Nissan

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907