Nissan představil elektromobil, jehož lak v noci svítí

19.02.2015 - Martin Reichman

Celosvětově nejprodávanějším elektromobilem je Nissan Leaf, kromě toho se ale tento ekologický vůz může pyšnit i dalším prvenstvím – je prvním autem, jehož lak v noci svítí


Reklama

Luminiscenční lak Nissanu nese označení Starpath a jde o patentovanou technologii vyvinutou britskou firmou Pro-Teq. Starpath k luminiscenci využívá absorpci UV záření - přes den se „nabije“ a v noci vydrží svítit 8 až 10 hodin.

Firma Pro-Teq svůj vynález prezentovala již v roce 2013, kdy jím nastříkala chodníky v cambridgeském parku Christ’s Pieces. Svítící povrch chodníků se ukázal jako zajímavá alternativa či vhodný doplněk k běžnému pouličnímu osvětlení.

Speciální lak údajně obsahuje výhradně přírodní materiály a jeho složení je přísně tajné. Ví se jen, že obsahuje hlinitan strontnatý, což je pevná látka bez zápachu, která je chemicky i biologicky zcela inertní. Hlinitan strontnatý je ale známý především tím, že jde o tzv. luminofor, tedy látku schopnou pohlcovat energii a následně ji vyzařovat ve formě světla. Podle Nissanu by životnost svítícího laku měla být zhruba 25 let.

Zda bude svítící auto k dispozici i v běžném prodeji zatím není jasné. Nissan svůj světélkující Leaf zatím využívá jen jako zajímavou formu marketingu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nissan-global.com

  • Zdroj fotografií: NissanDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907