Nobelova cena za výzkum toxoplazmózy míří do Česka

20.09.2014 - Martin Reichman

Jaroslavové Heyrovský a Seifert mají své následovníky. Letošní Nobelovu cenu v kategoriích veřejné zdraví a biologie převzali i čeští vědci. Nic na tom nemění fakt, že šlo o ceny recesistické


Reklama

Ig Nobelova cena je americké ocenění parodizující Nobelovu cenu. Ceny každý rok v říjnu uděluje časopis Annals of Improbable Research, za neobvyklé nebo triviální výsledky vědeckého výzkumu. Komise, která ceny uděluje, je složena z nositelů skutečných Nobelových cen.

Mezi nejkurióznější letošní vědecké výzkumy patří například schopnost vepřové šunky zastavit krvácení z nosu, měření klouzavosti banánové slupky nebo výzkum reakce sobů na lidi převlečené za lední medvědy.

Kočky a riziko latentní toxoplazmózy

Prestižní ocenění letos převzali i vědci z České republiky. V kategorii Veřejné zdraví porota odměnila hned tři výzkumy zabývající se chováním koček a jejich vlivu na lidské zdraví.

Odbornou porotu zaujala práce Jaroslava Flegra a Jana Havlíčka s názvem Změny osobnostního profilu mladých žen s latentní toxoplazmózou. Oba vědci zkoumali míru odolnosti na potenciální toxoplazmózu u 191 mladých žen a zjistili, že ženy s latentní toxoplazmózou vykazují nejen vyšší inteligenci, ale jsou i méně úzkostné a v menší míře trpí pocity viny.

Kočky a latentní toxoplazmóza byly předmětem i dalšího výzkumu, na němž se čeští vědci podíleli. Jaroslav Flegr, Marek Preiss, Jiřı́ Klose, Jan Havlı́ček, Martina Vitáková a Petr Kodym se zaměřili na příčinu zkoumání potenciálně nižšího intelektu 857 vojenských branců s latentní toxoplazmózou. Výzkum, který probíhal dotazníkovou formou ukázal, že mladí vojáci, kteří přišli do styku s kočkou, jsou impulzivnější, výstřednější a rozháranější než jejich kolegové, kteří kočku nemají.

Kočičí kousnutí způsobuje deprese

Další z objevných výzkumů ukázal překvapivou souvislost mezi kočičím kousnutím a depresí. Vědci porovnali záznamy pacientů a zjistili, že ze 117 tisíc pacientů s depresí bylo 41% někdy v minulosti pokousáno kočkou. Pokousání psem přitom bylo diagnostikováno jen u 29% pacientů. Závěry výzkumu tak potvrdily, že kočičí kousnutí způsobuje deprese a může vést i k dalším duševním onemocněním.

Čeští vědci se ale neztratili ani na poli biologie. Tým vědců, který zkoumal chování psů při močení a defekaci zjistil, že psi mají při vyprazdňování přirozenou tendenci stát v severo-jižním směru, za což podle vědců může jejich vysoká míra magnetické citlivosti. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    improbable.com

  • Zdroj fotografií: Annals of Improbable Research

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907