Noční obloha amerického parku Arches zborcená v čase a prostoru

23.03.2014 - Redakce


Reklama

Nebe na tomto obrázku vypadá, jako by se zbortilo v prostoru a čase. To proto, že snímek byl pořízen s dvou a půlhodinovou expozicí, takže jsou dobře vidět stopy hvězd na obloze, jak se Země otáčí kolem své osy.

Jenže proč jsou ty osy dvě, jedna vlevo a druhá naznačená pod horizontem? To proto, že jde o 360stupňové panorama zmenšené v jednom směru tak, aby zabralo méně místa. A jak se Země otáčí, hvězdy opisují kružnice kolem severního nebeského pólu vlevo a jižního nebeského pólu pod obzorem vpravo. Panorama bylo pořízeno v utažském národním parku Arches.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Vincent Brady

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907