Noční obloha amerického parku Arches zborcená v čase a prostoru

23.03.2014 - Redakce


Reklama

Nebe na tomto obrázku vypadá, jako by se zbortilo v prostoru a čase. To proto, že snímek byl pořízen s dvou a půlhodinovou expozicí, takže jsou dobře vidět stopy hvězd na obloze, jak se Země otáčí kolem své osy.

Jenže proč jsou ty osy dvě, jedna vlevo a druhá naznačená pod horizontem? To proto, že jde o 360stupňové panorama zmenšené v jednom směru tak, aby zabralo méně místa. A jak se Země otáčí, hvězdy opisují kružnice kolem severního nebeského pólu vlevo a jižního nebeského pólu pod obzorem vpravo. Panorama bylo pořízeno v utažském národním parku Arches.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Vincent Brady

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907