Noční obloha nad nejdražším superteleskopem světa, ALMA v Chile

27.05.2014 - Redakce


Reklama

Nejdražší teleskop světa, ALMA (Atacama Large Millimeter Array), se nachází v poušti v serverní Chile. Nejde však o jediný dalekohled, ale o sestavu 66 talířů, které připomínají oprovské satelitní přijímače. Nejde totiž o klasické optické dalekohledy, ale o teleskopy sledující vesmír na krátkých rádiových vlnách. A každý z těchto talířů má velikost malého domku.

Velkou výhodou jejich umístění budiž fakt, že chilská poušť je velmi suchá a nachází se zde jen vemi málo oblačnosti. Navíc se řetěz dalekohledů nachází ve vyšších nadmořských výškách s řidší atmosférou, takže se zde nachází jen minimum rušivých vlivů. Řídká a jasná atmosféra nám pak umožňuje pozorovat vesmír i ve viditelném světle, což ukazuje právě toto video. Na něm vidíte oblohu a její pohyb v průběhu celé noci, stejně jako změnu směru „pohledu“ několika dalekohledů řetězce. 

Na videu můžete spatřit také Velké a Malé Magellanovo mračno, jak vychází nad obzorem, stejně jako světla aut, které na chvíli osvětlí talíře dalekohledů. Video sice sledovalo dalekohledy jen v noci, nicméně ALMA pracuje v průběhu celého dne, rádiové vlny totiž nejsou blokovány Sluncem, na rozdíl od viditelného či infračerveného světla.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907