Noční obloha nad nejdražším superteleskopem světa, ALMA v Chile

27.05.2014 - Redakce


Reklama

Nejdražší teleskop světa, ALMA (Atacama Large Millimeter Array), se nachází v poušti v serverní Chile. Nejde však o jediný dalekohled, ale o sestavu 66 talířů, které připomínají oprovské satelitní přijímače. Nejde totiž o klasické optické dalekohledy, ale o teleskopy sledující vesmír na krátkých rádiových vlnách. A každý z těchto talířů má velikost malého domku.

Velkou výhodou jejich umístění budiž fakt, že chilská poušť je velmi suchá a nachází se zde jen vemi málo oblačnosti. Navíc se řetěz dalekohledů nachází ve vyšších nadmořských výškách s řidší atmosférou, takže se zde nachází jen minimum rušivých vlivů. Řídká a jasná atmosféra nám pak umožňuje pozorovat vesmír i ve viditelném světle, což ukazuje právě toto video. Na něm vidíte oblohu a její pohyb v průběhu celé noci, stejně jako změnu směru „pohledu“ několika dalekohledů řetězce. 

Na videu můžete spatřit také Velké a Malé Magellanovo mračno, jak vychází nad obzorem, stejně jako světla aut, které na chvíli osvětlí talíře dalekohledů. Video sice sledovalo dalekohledy jen v noci, nicméně ALMA pracuje v průběhu celého dne, rádiové vlny totiž nejsou blokovány Sluncem, na rozdíl od viditelného či infračerveného světla.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907