Norman Lockyer

17 . 5 . 1836

Reklama

V Anglii se narodil jistý Norman Lockyer, objevitel helia ve strukturách Slunce a zakladatel světoznámého vědeckého periodika Nature

V roce 1894 vydal Norman Lockyer publikaci „Dawn of Astronomy“ (Úsvit astronomie), která stála u zrodu nové vědy – archeoastronomie

Lockyerovo dílo se stalo po svém uveřejnění terčem kritiky, hlavně z řad archeologů a historiků. Nahlíží totiž na staré civilizace jako na dokonalé pozorovatele nebeských objektů, kteří dávají značný důraz na přesnou astronomickou orientaci kultovních staveb. Z těchto staveb zmiňuje Lockyer především egyptské sluneční chrámy a také Stonehenge, nejznámější megalitickou památku Anglie. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907