Reklama


Norský Geiranger fjord: Krásná jizva norského pobřeží

25.11.2017 - Marek Telička

Fjord Geiranger je patnáct kilometrů dlouhou odnoží Storfjordu (Velkého fjordu). Jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Norska, které je od roku 2005 zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Geirangerfjord -<p>Nejvýchodnější místo Geirangerfjordu, kde se trajekty obracejí na zpáteční cestu k pobřeží</p>
Geirangerfjord -

Nejvýchodnější místo Geirangerfjordu, kde se trajekty obracejí na zpáteční cestu k pobřeží

Reklama

Magdalene Thoresenová, nevlastní matka Henrika Ibsena o této oblasti v 19. století napsala: „Fjord je obklopen nejstrmějšími a člověk má skoro pokušení říct nejgrotesknějšími horami na celém západním pobřeží. Je nesmírně úzký a nejsou tu žádné prostory, kde by mohli žít lidé, protože skály se ve strmých rozervaných vrstvách šplhají prakticky rovnou z vody. Z rozeklaných vrcholů padají do fjordu pěnivé vodopády.“

TIP: Cesta ostrov dračích stromů - Sokotra, „africká“ část Jemenu

Paní Thoresenová měla pravdu, že oblast fjordu je prakticky neobyvatelná, o čemž svědčí mnohé opuštěné farmy. Dvě se však přece jen zachovaly, i když k nim vedou tak strmé a neschůdné cesty, jakoby se tady jejich obyvatelé chtěli v prvé řadě ukrýt před světem.

Mezi četnými vodopády, které jsou stále ozdobou Geirangeru, vynikají dva, pojmenované Sedm sester a Nápadník. Leží naproti sobě na jednom místě fjordu a říká se, že Nápadník se neustále snaží namluvit si jednu ze sester. Budoucí existenci Geirangeru ohrožuje hora Åkerneset, která do fjordu zvolna eroduje. Masivní sesuv by způsobil tsunami, která by během deseti minut zasáhla několik měst včetně Hellesyltu a stejnojmenného Geirangeru.

  • Zdroj textu: časopis Příroda
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907