Nose art a B-17: Ve znamení Memphiské krásky

07.07.2014 - Redakce Válka Revue


Reklama

Počátky historie takzvaného „nose art“, tedy kreseb na přídích letounů, spadá do dob 1. světové války, kdy šlo především o vyjádření extravagance pilotů. Zlatý věk tohoto umění však nastal až během 2. světové války, a to jak na straně Spojenců, tak i u letců Osy. Výjimkou nebyly ani letouny amerického vojenského letectva, přičemž zřejmě nejznámější se staly kresby na bombardérech B-17.

Příslušníci USAAF si cenili těch, kteří nose art vytvářeli, a za jejich díla je velmi dobře platili, ať už se jednalo o civilní umělce nebo nadané mechaniky. Velení pak tuto činnost tolerovalo, ve snaze pozvednout bojovou morálku létajícího personálu. V kontrastu s tím americké námořnictvonu svých letounů nose art zakázalo.

Jedním z nejznámějších autorů nose artu se stal mechanik 91. bombardovací skupiny (těžké) Tony Starcer, který vytvořil přes 120 motivů, mezi nimi i legendární Memphiskou krásku (Memphis Belle). Tato létající pevnost, která jako jedna z prvních absolvovala předepsaných 25 bombardovacích misí, inspirovala vznik dvou filmů (první dokumentární již v roce 1944, druhý jako hollywoodské válečné drama v roce 1990).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907