Nose art a B-17: Ve znamení Memphiské krásky

07.07.2014 - Redakce Válka Revue


Reklama

Počátky historie takzvaného „nose art“, tedy kreseb na přídích letounů, spadá do dob 1. světové války, kdy šlo především o vyjádření extravagance pilotů. Zlatý věk tohoto umění však nastal až během 2. světové války, a to jak na straně Spojenců, tak i u letců Osy. Výjimkou nebyly ani letouny amerického vojenského letectva, přičemž zřejmě nejznámější se staly kresby na bombardérech B-17.

Příslušníci USAAF si cenili těch, kteří nose art vytvářeli, a za jejich díla je velmi dobře platili, ať už se jednalo o civilní umělce nebo nadané mechaniky. Velení pak tuto činnost tolerovalo, ve snaze pozvednout bojovou morálku létajícího personálu. V kontrastu s tím americké námořnictvonu svých letounů nose art zakázalo.

Jedním z nejznámějších autorů nose artu se stal mechanik 91. bombardovací skupiny (těžké) Tony Starcer, který vytvořil přes 120 motivů, mezi nimi i legendární Memphiskou krásku (Memphis Belle). Tato létající pevnost, která jako jedna z prvních absolvovala předepsaných 25 bombardovacích misí, inspirovala vznik dvou filmů (první dokumentární již v roce 1944, druhý jako hollywoodské válečné drama v roce 1990).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907