Nová Hedvábná stezka: 93 tisíce kilometrů dlouhá vysokorychlostní železnice

04.02.2015 - Martin Reichman

Čína se velmi rychle stává dominantním hráčem ve světě výstavby vysokorychlostních železnic. V plánu má obří projekt spojující Asii, Evropu i Afriku


Reklama

V 60. letech 19. století to byli Číňané, kteří postavili v té době největší železniční stavbu na světě. Tisíce čínských dělníků tehdy v Americe budovalo první transkontinentální železnici. Po 150 letech se Čína pouští do dalšího velkého železničního projektu – plánuje vybudovat vysokorychlostní železniční síť spojující Asii, Střední východ, Evropu a Afriku. Nová Hedvábná stezka by měla měřit 93 tisíc kilometrů a prvních 45 tisíc kilometrů by mělo být hotových již v roce 2030.

Od časů námezdných dělníků a levné čínské pracovní síly 19. století se ale mnohé změnilo. Čína v současnosti disponuje jednou z nejmodernějších vysokorychlostních sítí na světě. Některé statistiky dokonce uvádějí, že do konce roku 2015 by se mohla stát světovou železniční jedničkou, s 20 tisíci kilometry vysokorychlostní železnice.

Čínská železniční expanze

Před několika dny čínská vláda oznámila dohodu o vybudování nové Transsibiřské magistrály, spojující Peking s Moskvou. Trať s celkovou délkou přesahující 7 tisíc kilometrů má být hotová do 10 let a stát má 242 miliard dolarů. Nová vysokorychlostní trať by měla zkrátit dobu cestování mezi Moskvou a Pekingem ze šesti dnů na dva dny.

Dalším velkým kontraktem je dohoda o výstavbě a rekonstrukci 1 600 kilometrů dlouhé tratě mezi Dillí a městem Čennaj, ležícím na jižním pobřeží Indie nebo dohoda o výstavbě 1 400 kilometrů dlouhé železniční trati v Nigérii, která má spojit Lagos a druhé nejlidnatější město země Calabar.

  • Zdroj textu:

    usfunds.com | nextbigfuture.com | wantchinatimes.com

  • Zdroj fotografií: China Daily

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907