Nová Hedvábná stezka: 93 tisíce kilometrů dlouhá vysokorychlostní železnice

04.02.2015 - Martin Reichman

Čína se velmi rychle stává dominantním hráčem ve světě výstavby vysokorychlostních železnic. V plánu má obří projekt spojující Asii, Evropu i Afriku


Reklama

V 60. letech 19. století to byli Číňané, kteří postavili v té době největší železniční stavbu na světě. Tisíce čínských dělníků tehdy v Americe budovalo první transkontinentální železnici. Po 150 letech se Čína pouští do dalšího velkého železničního projektu – plánuje vybudovat vysokorychlostní železniční síť spojující Asii, Střední východ, Evropu a Afriku. Nová Hedvábná stezka by měla měřit 93 tisíc kilometrů a prvních 45 tisíc kilometrů by mělo být hotových již v roce 2030.

Od časů námezdných dělníků a levné čínské pracovní síly 19. století se ale mnohé změnilo. Čína v současnosti disponuje jednou z nejmodernějších vysokorychlostních sítí na světě. Některé statistiky dokonce uvádějí, že do konce roku 2015 by se mohla stát světovou železniční jedničkou, s 20 tisíci kilometry vysokorychlostní železnice.

Čínská železniční expanze

Před několika dny čínská vláda oznámila dohodu o vybudování nové Transsibiřské magistrály, spojující Peking s Moskvou. Trať s celkovou délkou přesahující 7 tisíc kilometrů má být hotová do 10 let a stát má 242 miliard dolarů. Nová vysokorychlostní trať by měla zkrátit dobu cestování mezi Moskvou a Pekingem ze šesti dnů na dva dny.

Dalším velkým kontraktem je dohoda o výstavbě a rekonstrukci 1 600 kilometrů dlouhé tratě mezi Dillí a městem Čennaj, ležícím na jižním pobřeží Indie nebo dohoda o výstavbě 1 400 kilometrů dlouhé železniční trati v Nigérii, která má spojit Lagos a druhé nejlidnatější město země Calabar.

Reklama

  • Zdroj textu:

    usfunds.com | nextbigfuture.com | wantchinatimes.com

  • Zdroj fotografií: China DailyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907