Nová éra ve fyzice. Vylepšený Velký hadronový srážeč opět sráží částice

04.06.2015 - Stanislav Mihulka

Fyzici CERNu konečně zahájili experimenty na důkladně vylepšeném Velkém hadronovém srážeči LHC. Všichni se těší na úžasné objevy


Reklama

Celý svět oslavuje restart největšího přístroje na světě, který se po více než dvouleté přestávce před pár hodinami vrátil do hry. Podle obsluhy Velkého hadronového urychlovače LHC jde zatím všechno podle plánu. Ve 27 kilometrovém tunelu pod Švýcarskem a Francií už sviští nesmírně urychlené částice, které se srážejí s energií 13 teraelektronvoltů.

Fyzici po celém světě s napětím očekávají, co nového a zajímavého rekordní srážky na Velkém hadronovém srážeči přinesou. Všichni hledají jakékoliv stopy po „nové fyzice“ která by rozšířila naše obzory ve vědeckém chápání světa.

Ve hře je například ověření existence supersymetrie, která je úzce svázána s teorií superstrun. Podle teorie supersymetrie má každá elementární částice svého hmotnějšího superpartnera a srážky částic na Velkém hadronovém srážeči by je mohly objevit. Také by se mohl vyjasnit problém s temnou hmotou a mohla by se i potvrdit anebo vyvrátit existence dalších prostorových dimenzí.

  • Zdroj textu:

    AFP, CERN

  • Zdroj fotografií: CERN

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907