NASA: Nová generace vesmírných lodí se zaměří na hledání života ve vesmíru

27.07.2014 - Martin Reichman

Amerika se nechce pomezit jen na průzkum Marsu. Nová generace raket bude zkoumat i vzdálenější světy a bude na nich hledat život. Pomůže také připravovaný dalekohled Jamese Webba


Reklama

Příští generace vesmírných lodí by se měla zaměřit na hledání života ve vesmíru
V souvislosti s budoucností vesmírného bádání jsou obvykle skloňovány nové modulární rakety Space Launch System, jejichž primárním cílem by měla být pilotovaná mise na Mars. NASA ale nyní oznámila, že příští generace vesmírných korábů by se měla primárně soustředit na hledání mimozemského života.

Směr Europa

Vzhledem k aktuálnímu technologickému vývoji inženýři odhadují, že by nový typ rakety mohl být k dispozici zhruba za sedm let, přičemž poznatky z vývoje SLS by tuto dobu mohly zkrátit až na tři roky. Hlavním cílem nové rakety by se měl stát Jupiterův měsíc Europa a také instalace nových obřích teleskopů.

Europa je vzhledem k možnému životu v jeho podpovrchovém oceánu, ve středu zájmu vědců dlouhodobě. Nové zprávy o mračnech páry zaznamenané na jižním pólu tohoto měsíce však zájem ještě více podnítily. NASA proto nyní usilovně pracuje na způsobu, jak se k Jupiterovu měsíci dostat.

Pomůže dalekohled

Další primárním cílem blízké budoucnosti by měly být obří dalekohledy. Prvním očekávaným počinem bude instalace obřího vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST), který by měl v roce 2018 nahradit dosluhující Hubbleův teleskop.

Na rozdíl od svého předchůdce se nebude JWST pohybovat na nízké oběžné dráze Země, ale bude umístěn v gravitačně stabilním umístění v tzv. Lagrangeově bodě. Teleskop bude pracovat ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometru od Země, na opačné straně než je Slunce. Servisní lety současnými pilotovanými prostředky k tomuto teleskopu jsou proto prakticky vyloučeny.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: David Robinson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907