NASA představuje: Nová obří raketa bude k dispozici do roku 2018

29.08.2014 - Martin Reichman

Nová raketa Space Launch System umožní NASA prozkoumat daleký vesmír a dovézt lidskou posádku k Marsu. Hotová by měla být do roku 2018


Reklama

NASA zveřejnila plány na vytvoření největší rakety pro průzkum hlubinného vesmíru. Nová raketa Space Launch System (SLS) bude ve své konečné konfiguraci 122 metrů vysoká s tahem 4,2 milionu kilogramů, což je přibližně o 15% více, než doposud největší raketa Saturn V. Raketa bude poháněna kapalným vodíkem a kapalným kyslíkem, jako okysličovadlo bude použit chloristan amonný. Jedná se tedy o stejnou kombinaci paliva, jaká byla použita například u raket Space Shuttle.

SLS bude koncipována tak, aby umožňovala průzkum vzdálenějších vesmírných oblastí včetně plánované pilotované mise k Marsu. Obří raketa bude stát přibližně 7 miliard dolarů a pro svůj zkušební let mimo oběžnou dráhu bude vybavena novým typem bezpilotní kapsule Orion. Inženýři z NASA zároveň připustili, že termín dokončení nové rakety se jim pravděpodobně podaří zkrátit a raketa by tak mohla být k dispozici již o rok dříve. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907