NASA představuje: Nová obří raketa bude k dispozici do roku 2018

29.08.2014 - Martin Reichman

Nová raketa Space Launch System umožní NASA prozkoumat daleký vesmír a dovézt lidskou posádku k Marsu. Hotová by měla být do roku 2018


Reklama

NASA zveřejnila plány na vytvoření největší rakety pro průzkum hlubinného vesmíru. Nová raketa Space Launch System (SLS) bude ve své konečné konfiguraci 122 metrů vysoká s tahem 4,2 milionu kilogramů, což je přibližně o 15% více, než doposud největší raketa Saturn V. Raketa bude poháněna kapalným vodíkem a kapalným kyslíkem, jako okysličovadlo bude použit chloristan amonný. Jedná se tedy o stejnou kombinaci paliva, jaká byla použita například u raket Space Shuttle.

SLS bude koncipována tak, aby umožňovala průzkum vzdálenějších vesmírných oblastí včetně plánované pilotované mise k Marsu. Obří raketa bude stát přibližně 7 miliard dolarů a pro svůj zkušební let mimo oběžnou dráhu bude vybavena novým typem bezpilotní kapsule Orion. Inženýři z NASA zároveň připustili, že termín dokončení nové rakety se jim pravděpodobně podaří zkrátit a raketa by tak mohla být k dispozici již o rok dříve. 

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907