NASA představuje: Nová obří raketa bude k dispozici do roku 2018

29.08.2014 - Martin Reichman

Nová raketa Space Launch System umožní NASA prozkoumat daleký vesmír a dovézt lidskou posádku k Marsu. Hotová by měla být do roku 2018


Reklama

NASA zveřejnila plány na vytvoření největší rakety pro průzkum hlubinného vesmíru. Nová raketa Space Launch System (SLS) bude ve své konečné konfiguraci 122 metrů vysoká s tahem 4,2 milionu kilogramů, což je přibližně o 15% více, než doposud největší raketa Saturn V. Raketa bude poháněna kapalným vodíkem a kapalným kyslíkem, jako okysličovadlo bude použit chloristan amonný. Jedná se tedy o stejnou kombinaci paliva, jaká byla použita například u raket Space Shuttle.

SLS bude koncipována tak, aby umožňovala průzkum vzdálenějších vesmírných oblastí včetně plánované pilotované mise k Marsu. Obří raketa bude stát přibližně 7 miliard dolarů a pro svůj zkušební let mimo oběžnou dráhu bude vybavena novým typem bezpilotní kapsule Orion. Inženýři z NASA zároveň připustili, že termín dokončení nové rakety se jim pravděpodobně podaří zkrátit a raketa by tak mohla být k dispozici již o rok dříve. 

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907