NASA představuje: Nová obří raketa bude k dispozici do roku 2018

29.08.2014 - Martin Reichman

Nová raketa Space Launch System umožní NASA prozkoumat daleký vesmír a dovézt lidskou posádku k Marsu. Hotová by měla být do roku 2018


Reklama

NASA zveřejnila plány na vytvoření největší rakety pro průzkum hlubinného vesmíru. Nová raketa Space Launch System (SLS) bude ve své konečné konfiguraci 122 metrů vysoká s tahem 4,2 milionu kilogramů, což je přibližně o 15% více, než doposud největší raketa Saturn V. Raketa bude poháněna kapalným vodíkem a kapalným kyslíkem, jako okysličovadlo bude použit chloristan amonný. Jedná se tedy o stejnou kombinaci paliva, jaká byla použita například u raket Space Shuttle.

SLS bude koncipována tak, aby umožňovala průzkum vzdálenějších vesmírných oblastí včetně plánované pilotované mise k Marsu. Obří raketa bude stát přibližně 7 miliard dolarů a pro svůj zkušební let mimo oběžnou dráhu bude vybavena novým typem bezpilotní kapsule Orion. Inženýři z NASA zároveň připustili, že termín dokončení nové rakety se jim pravděpodobně podaří zkrátit a raketa by tak mohla být k dispozici již o rok dříve. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907