Nová studie: Na Marsu tekla voda ještě před 200 tisíc lety!

30.04.2014 - Petr Broža

Pokud bychom měli možnost sledovat Mars před nějakými dvěma sty tisíci lety, možná bychom na něm spatřili tekoucí vodu


Reklama

Švédští vědci z univerzity v Gothenburgu identifikovali na Marsu velmi mladé a velmi dobře zachovalé usazeniny, které mohly vzniknout jen v tekoucí vodě. Dodnes se předpokládalo, že voda na Marsu naposledy tekla v průběhu poslední „doby ledové“, tedy před nějakými 400 tisíci lety. Jenže kráter, v němž byly tyto usazeniny identifikovány, vznikl později; voda v něm tedy nemohla téct tak dávno.

Vědci srovnávali usazeniny nalezené v kráteru na Marsu s usazeninami v norské oblasti Svalbard. V kráteru byly nalezeny podobné usazeniny, které na Zemi mouhou vzniknout jen ve velmi rychlé tekoucí vodě. „Naše terénní práce v Svalbardu potvrdily naši interpretaci marsovských usazenin,“ uvedl Andreas Johnsson z výzkumného týmu. „Náš výzkum ukazuje, že kráter je příliš mladý na to, aby byl ovlivněn dřívějšími podmínkami. Voda na Marsu tak musela téct ještě před 200 tisíc roky.“

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Gothenburg

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907