Nová studie: Na Marsu tekla voda ještě před 200 tisíc lety!

30.04.2014 - Petr Broža

Pokud bychom měli možnost sledovat Mars před nějakými dvěma sty tisíci lety, možná bychom na něm spatřili tekoucí vodu


Reklama

Švédští vědci z univerzity v Gothenburgu identifikovali na Marsu velmi mladé a velmi dobře zachovalé usazeniny, které mohly vzniknout jen v tekoucí vodě. Dodnes se předpokládalo, že voda na Marsu naposledy tekla v průběhu poslední „doby ledové“, tedy před nějakými 400 tisíci lety. Jenže kráter, v němž byly tyto usazeniny identifikovány, vznikl později; voda v něm tedy nemohla téct tak dávno.

Vědci srovnávali usazeniny nalezené v kráteru na Marsu s usazeninami v norské oblasti Svalbard. V kráteru byly nalezeny podobné usazeniny, které na Zemi mouhou vzniknout jen ve velmi rychlé tekoucí vodě. „Naše terénní práce v Svalbardu potvrdily naši interpretaci marsovských usazenin,“ uvedl Andreas Johnsson z výzkumného týmu. „Náš výzkum ukazuje, že kráter je příliš mladý na to, aby byl ovlivněn dřívějšími podmínkami. Voda na Marsu tak musela téct ještě před 200 tisíc roky.“

  • Zdroj textu:

    University of Gothenburg

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907