Nová studie: Na Marsu tekla voda ještě před 200 tisíc lety!

30.04.2014 - Petr Broža

Pokud bychom měli možnost sledovat Mars před nějakými dvěma sty tisíci lety, možná bychom na něm spatřili tekoucí vodu


Reklama

Švédští vědci z univerzity v Gothenburgu identifikovali na Marsu velmi mladé a velmi dobře zachovalé usazeniny, které mohly vzniknout jen v tekoucí vodě. Dodnes se předpokládalo, že voda na Marsu naposledy tekla v průběhu poslední „doby ledové“, tedy před nějakými 400 tisíci lety. Jenže kráter, v němž byly tyto usazeniny identifikovány, vznikl později; voda v něm tedy nemohla téct tak dávno.

Vědci srovnávali usazeniny nalezené v kráteru na Marsu s usazeninami v norské oblasti Svalbard. V kráteru byly nalezeny podobné usazeniny, které na Zemi mouhou vzniknout jen ve velmi rychlé tekoucí vodě. „Naše terénní práce v Svalbardu potvrdily naši interpretaci marsovských usazenin,“ uvedl Andreas Johnsson z výzkumného týmu. „Náš výzkum ukazuje, že kráter je příliš mladý na to, aby byl ovlivněn dřívějšími podmínkami. Voda na Marsu tak musela téct ještě před 200 tisíc roky.“

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Gothenburg

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907