Pokud bychom měli možnost sledovat Mars před nějakými dvěma sty tisíci lety, možná bychom na něm spatřili tekoucí vodu
Švédští vědci z univerzity v Gothenburgu identifikovali na Marsu velmi mladé a velmi dobře zachovalé usazeniny, které mohly vzniknout jen v tekoucí vodě. Dodnes se předpokládalo, že voda na Marsu naposledy tekla v průběhu poslední „doby ledové“, tedy před nějakými 400 tisíci lety. Jenže kráter, v němž byly tyto usazeniny identifikovány, vznikl později; voda v něm tedy nemohla téct tak dávno.
Vědci srovnávali usazeniny nalezené v kráteru na Marsu s usazeninami v norské oblasti Svalbard. V kráteru byly nalezeny podobné usazeniny, které na Zemi mouhou vzniknout jen ve velmi rychlé tekoucí vodě. „Naše terénní práce v Svalbardu potvrdily naši interpretaci marsovských usazenin,“ uvedl Andreas Johnsson z výzkumného týmu. „Náš výzkum ukazuje, že kráter je příliš mladý na to, aby byl ovlivněn dřívějšími podmínkami. Voda na Marsu tak musela téct ještě před 200 tisíc roky.“
University of Gothenburg
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)