Nová studie ukazuje, jak pití kávy ovlivňuje spánkový režim

17.09.2015 - Martin Reichman

Povzbudivé účinky kofeinu mohou narušit spánek, neplatí to ale pro každého. Nová studie se zaměřila na to, jak přesně kofein ovlivňuje potřebu spánku


Reklama

Pít, nebo nepít kávu před spaním? Povzbudivé účinky kofeinu jsou nám často ku prospěchu, když potřebujeme zahnat ospalost. Proto mnozí z nás začínají den šálkem kávy nebo čaje. Účinky kofeinu nám ale mohou narušit spánek. Proto se v pokročilou denní dobu už nejrůznějším kofeinovým životabudičům raději vyhýbáme. Nová studie coloradské univerzity nyní ukazuje, jakým způsobem kofein ovlivňuje náš spánkový režim. Zdá se, že méně, než bychom čekali.

TIP: Nemůžete existovat bez kávy? Může za to vaše DNA

Výzkumníci provedli pokus na pětici dobrovolníků, u nichž sledovali hladinu melatoninu – hormonu, který ovlivňuje potřebu spánku. Část dobrovolníků dostala tři hodiny před spaním pilulku s vysokým obsahem kofeinu, část placebo.

Pít, či nepít?

Následná měření ukázala, že dávka kofeinu pozastavila produkci melatoninu přibližně o 40 minut a oddálila tak o stejnou dobu potřebu spánku. 

Dřívější studie zkoumající vliv světla na kvalitu spánku ale ukázala, že produkci melatoninu ovlivňuje také jasné světlo. V případě že se vystavíte velmi jasnému světlu těsně před spaním, dochází k omezení produkce melatoninu dokonce až na 85 minut.

Zdá se tedy, že ačkoli má kofein nepopiratelný vliv na okamžitou potřebu spánku a jeho kvalitu, jeho skutečné účinky jsou poněkud přeceňovány.

  • Zdroj textu:

    Science Translational Medicine

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Plástové město Çatalhöyük nemělo ulice – chodilo se po střechách domů, do nichž se sestupovalo žebříky.

Zajímavosti

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.

Věda

Náš Měsíc se utvořil po srážce mladé Země s další protoplanetou, před zhruba 4,425 miliardami let.

Vesmír
Zajímavosti

Čedičová stěna u obce Hlinky působí velmi celistvým dojmem.

Příroda

Královny Alžběta I. a Viktorie. Dvě dámy, které ovládly svou dobu. Jedna zemřela bezdětná, druhá přivedla na svět hned devět dětí.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907