Nová studie ukazuje, jak pití kávy ovlivňuje spánkový režim

17.09.2015 - Martin Reichman

Povzbudivé účinky kofeinu mohou narušit spánek, neplatí to ale pro každého. Nová studie se zaměřila na to, jak přesně kofein ovlivňuje potřebu spánku


Reklama

Pít, nebo nepít kávu před spaním? Povzbudivé účinky kofeinu jsou nám často ku prospěchu, když potřebujeme zahnat ospalost. Proto mnozí z nás začínají den šálkem kávy nebo čaje. Účinky kofeinu nám ale mohou narušit spánek. Proto se v pokročilou denní dobu už nejrůznějším kofeinovým životabudičům raději vyhýbáme. Nová studie coloradské univerzity nyní ukazuje, jakým způsobem kofein ovlivňuje náš spánkový režim. Zdá se, že méně, než bychom čekali.

TIP: Nemůžete existovat bez kávy? Může za to vaše DNA

Výzkumníci provedli pokus na pětici dobrovolníků, u nichž sledovali hladinu melatoninu – hormonu, který ovlivňuje potřebu spánku. Část dobrovolníků dostala tři hodiny před spaním pilulku s vysokým obsahem kofeinu, část placebo.

Pít, či nepít?

Následná měření ukázala, že dávka kofeinu pozastavila produkci melatoninu přibližně o 40 minut a oddálila tak o stejnou dobu potřebu spánku. 

Dřívější studie zkoumající vliv světla na kvalitu spánku ale ukázala, že produkci melatoninu ovlivňuje také jasné světlo. V případě že se vystavíte velmi jasnému světlu těsně před spaním, dochází k omezení produkce melatoninu dokonce až na 85 minut.

Zdá se tedy, že ačkoli má kofein nepopiratelný vliv na okamžitou potřebu spánku a jeho kvalitu, jeho skutečné účinky jsou poněkud přeceňovány.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Translational Medicine

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907