Nová studie ukazuje, jak pití kávy ovlivňuje spánkový režim

17.09.2015 - Martin Reichman

Povzbudivé účinky kofeinu mohou narušit spánek, neplatí to ale pro každého. Nová studie se zaměřila na to, jak přesně kofein ovlivňuje potřebu spánku


Reklama

Pít, nebo nepít kávu před spaním? Povzbudivé účinky kofeinu jsou nám často ku prospěchu, když potřebujeme zahnat ospalost. Proto mnozí z nás začínají den šálkem kávy nebo čaje. Účinky kofeinu nám ale mohou narušit spánek. Proto se v pokročilou denní dobu už nejrůznějším kofeinovým životabudičům raději vyhýbáme. Nová studie coloradské univerzity nyní ukazuje, jakým způsobem kofein ovlivňuje náš spánkový režim. Zdá se, že méně, než bychom čekali.

TIP: Nemůžete existovat bez kávy? Může za to vaše DNA

Výzkumníci provedli pokus na pětici dobrovolníků, u nichž sledovali hladinu melatoninu – hormonu, který ovlivňuje potřebu spánku. Část dobrovolníků dostala tři hodiny před spaním pilulku s vysokým obsahem kofeinu, část placebo.

Pít, či nepít?

Následná měření ukázala, že dávka kofeinu pozastavila produkci melatoninu přibližně o 40 minut a oddálila tak o stejnou dobu potřebu spánku. 

Dřívější studie zkoumající vliv světla na kvalitu spánku ale ukázala, že produkci melatoninu ovlivňuje také jasné světlo. V případě že se vystavíte velmi jasnému světlu těsně před spaním, dochází k omezení produkce melatoninu dokonce až na 85 minut.

Zdá se tedy, že ačkoli má kofein nepopiratelný vliv na okamžitou potřebu spánku a jeho kvalitu, jeho skutečné účinky jsou poněkud přeceňovány.

  • Zdroj textu:

    Science Translational Medicine

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907