Nová teorie: Titan může být starší než Saturn. Alespoň jeho atmosféra

04.07.2014 - Martin Reichman

Vážnou trhlinu v doposud přijímané teorii, že se jednotlivé měsíce utvářely až po vzniku planet, přinesl společný výzkum NASA a ESA


Reklama

Největší z 62 dosud známých měsíců planety Saturn, Titan, totiž pravděpodobně nevznikl v horkém prstenci Saturnu, jak se předpokládalo, ale již mnohem dříve. Důkazem pro toto tvrzení jsou vzorky dusíku z atmosféry Titanu, které odpovídají podmínkám vzniku sférického pláště jedné z nejstarších komet Oortova oblaku. Ty jsou přitom obecně považovány za pozůstatek původní planetární mlhoviny, ze které se zformovala Sluneční soustava. Poměr jednotlivých izotopů dusíku je určující pro podmínky vzniku a používá se tak pro určení stáří materiálů.

Zjištění má zásadní význam i pro Zemi. Vědci v minulosti pracovali s teorií vztahu komety, Titanu a Země. Podmínky na Titanu totiž připomínají ty, jež zřejmě panovaly na Zemi před vznikem života. Odlišný isotopový poměr dusíku na Titanu a na Zemi, ale naznačuje, že zdroje dusíku musejí být odlišné. Je tak možné, že Titan nepochází z "odpadního materiálu" Saturnu, ale vznikl samostatně, v Oortově mračnu. Ještě před konečným zformováním Saturnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, ESA

  • Zdroj fotografií: Arcadiastreet.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907