Vážnou trhlinu v doposud přijímané teorii, že se jednotlivé měsíce utvářely až po vzniku planet, přinesl společný výzkum NASA a ESA
Největší z 62 dosud známých měsíců planety Saturn, Titan, totiž pravděpodobně nevznikl v horkém prstenci Saturnu, jak se předpokládalo, ale již mnohem dříve. Důkazem pro toto tvrzení jsou vzorky dusíku z atmosféry Titanu, které odpovídají podmínkám vzniku sférického pláště jedné z nejstarších komet Oortova oblaku. Ty jsou přitom obecně považovány za pozůstatek původní planetární mlhoviny, ze které se zformovala Sluneční soustava. Poměr jednotlivých izotopů dusíku je určující pro podmínky vzniku a používá se tak pro určení stáří materiálů.
Zjištění má zásadní význam i pro Zemi. Vědci v minulosti pracovali s teorií vztahu komety, Titanu a Země. Podmínky na Titanu totiž připomínají ty, jež zřejmě panovaly na Zemi před vznikem života. Odlišný isotopový poměr dusíku na Titanu a na Zemi, ale naznačuje, že zdroje dusíku musejí být odlišné. Je tak možné, že Titan nepochází z "odpadního materiálu" Saturnu, ale vznikl samostatně, v Oortově mračnu. Ještě před konečným zformováním Saturnu.
NASA, ESA
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)