Nové epidemie starých nemocí: Kde se berou?

03.07.2014 - Jan Miklín

Severní Amerika a Evropa se potýká s nárůstem onemocnění, která zde byla během posledních desetiletí prakticky vymýcena. Za boomem spalniček, neštovic či černého kašle stojí móda neočkování


Reklama

Vakcinace je jedním ze zázraků medicíny minulého století. Očkování zachránilo desítky milionů dětských životů a učinilo spalničky, příušnice, černý kašel nebo dětskou obrnu něčím, o čem sice většina z nás slyšela jako o dávné historii. Možná bohužel, neboť lidská paměť je krátká a časy se mění.

Nebezpečný hazard

V roce 1998 publikoval Andrew Wakefield studii tvrdící, že mezi dětským očkováním a autismem existuje spojitost. Přestože jeho data byla – jak se brzy ukázalo – zfalšovaná a žádné další studie ani metastudie shrnující poznatky stovek vědeckých článků tuto vazbu neprokázaly, panika se začala šířit jako virus. Jelikož však na efektivní obranu je třeba určitá proočkovanost populace, i relativně malý počet rodičů odmítajících očkování má neblahé důsledky.

Například v USA se počet případů spalniček za posledních deset let zdesetinásobil. Epidemii v Minnesotě před třemi roky mělo na svědomí jediné neočkované dítě z rodiny somálských přistěhovalců, které nemoc přivezlo z návštěvy u příbuzných v Africe. Pro zhruba 1-2 % nemocných je přitom tato nemoc smrtelná, další si odnáší trvalé následky.

Podobně počet nemocných s černým kašlem se v České republice dostal na úroveň, na níž byl před padesáti lety. I v USA mají epidemie černého kašle podobný průběh. Zatímco před druhou světovou válkou evidovaly úřady necelých 200 tisíc případů ročně, v roce 1976 to bylo méně než tisícovka. Nyní jím onemocní přes čtyřicet tisíc lidí, převážně dětí mladších deseti let.

Vývoj počtu hlášených onemocnění v posledních letech názorně ukazuje tato mapa

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: archiv

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907