Nové materiály: 5 supertextilií budoucnosti

02.12.2014 - Marek Telička

Oblečení se vyvíjí stejně jako všechno ostatní kolem nás, ale málokdo očekává, že by se někdy mohlo stát něčím víc než jen kusem textilu. Představujeme pět projektů, které budoucnost oděvů staví do jiného světla

<h3>Touchpad Dress - Zprávy vysílané na tělo</h3><p><strong>Autorka:</strong> Barbara Layne <br /><strong>Využití:</strong> reklamní nápisy, signalizace sportovních rozhodčích </p><p>Barbara Layne je ředitelkou studia subTela, které se snaží vyvinout technologie pro výrobu textilií s uměleckým a zároveň funkčním zaměřením. Jedním z jejich projektů se stal i tzv. <strong>Touchpad Dress – systém pro okamžité zobrazování textu nebo obrazu na pružnou textilii.</strong></p><p>Na „ovládací krabici“ se napne tkanina s vodivými vlákny, která při dotyku zaznamenají pozici prstu. <strong>Poté ji přenesou do vysílače, jenž data odešle na všitý LED panel a okamžitě zobrazí naznačený obrazec nebo písmo přímo na šatech</strong>. Podobný systém nazvaný Currente Calamo dokáže na panelu plynule ukazovat zadaný text postupně běžící po jediném řádku. </p>

Touchpad Dress - Zprávy vysílané na tělo

Autorka: Barbara Layne 
Využití: reklamní nápisy, signalizace sportovních rozhodčích 

Barbara Layne je ředitelkou studia subTela, které se snaží vyvinout technologie pro výrobu textilií s uměleckým a zároveň funkčním zaměřením. Jedním z jejich projektů se stal i tzv. Touchpad Dress – systém pro okamžité zobrazování textu nebo obrazu na pružnou textilii.

Na „ovládací krabici“ se napne tkanina s vodivými vlákny, která při dotyku zaznamenají pozici prstu. Poté ji přenesou do vysílače, jenž data odešle na všitý LED panel a okamžitě zobrazí naznačený obrazec nebo písmo přímo na šatech. Podobný systém nazvaný Currente Calamo dokáže na panelu plynule ukazovat zadaný text postupně běžící po jediném řádku. 

<h3>Electronic Art Years - Náladový koberec</h3><p><strong>Autorka:</strong> Maggie Orth, International Fashion Machines<br /><strong>Využití:</strong> bytové návrhářství, signalizační panely </p><p>Maggie Orth vede firmu International Fashion Machines, která se specializuje na průkopnický obor elektronických textilií. <strong>Tradiční tkalcovské a krejčířské techniky zde přitom kombinují s elektrosoučástkami a vodivými vlákny</strong>.</p><p>K nejpozoruhodnějším výrobkům Fashion Machines patří koberec nazvaný <strong>100 Electronic Art Years</strong> (100 let elektronického umění): Prochází-li jeho vlákny proud, barva citlivá na teplo změní odstín na světlejší. <strong>Zmíněný kus podlahové textilie tak nikdy nemá stejnou podobu</strong>. Barevné proměny můžete sledovat na serveru YouTube.</p>

Electronic Art Years - Náladový koberec

Autorka: Maggie Orth, International Fashion Machines
Využití: bytové návrhářství, signalizační panely 

Maggie Orth vede firmu International Fashion Machines, která se specializuje na průkopnický obor elektronických textilií. Tradiční tkalcovské a krejčířské techniky zde přitom kombinují s elektrosoučástkami a vodivými vlákny.

K nejpozoruhodnějším výrobkům Fashion Machines patří koberec nazvaný 100 Electronic Art Years (100 let elektronického umění): Prochází-li jeho vlákny proud, barva citlivá na teplo změní odstín na světlejší. Zmíněný kus podlahové textilie tak nikdy nemá stejnou podobu. Barevné proměny můžete sledovat na serveru YouTube.

<h3>Fundawear - Bezdrátová intimita</h3><p><strong>Autor:</strong> Ben Moir, společnost Durex<br /><strong>Využití:</strong> jistě nějaké mít bude, zatím se ale neprodává </p><p>Někomu může tato myšlenka připadat směšná, někomu snad zvrhlá. Své kupce si však prádlo <strong>Fundawear</strong> bezesporu najde – <strong>má totiž navodit pocit intimní blízkosti partnera, který se v reálném čase nachází třeba na druhém konci zeměkoule</strong>.</p><p>V sadě spodního prádla (ve dvou verzích – pro pány i dámy) jsou zabudovány série vibračních motorků, které mají nahradit intimní doteky. To ale není vše: <strong>Společnost Durex, jež za tímto nápadem stojí, nabízí také ovládání přes mobil</strong>. Na displeji „odesílatele“ se objeví schematizovaný obrázek spodního prádla s aktivačními body, které lze oživit pohybem prstu po displeji. <strong>Dotyk či vibraci pak na stejném místě ucítí „příjemce“, jenž má prádlo na sobě</strong>. </p>

Fundawear - Bezdrátová intimita

Autor: Ben Moir, společnost Durex
Využití: jistě nějaké mít bude, zatím se ale neprodává 

Někomu může tato myšlenka připadat směšná, někomu snad zvrhlá. Své kupce si však prádlo Fundawear bezesporu najde – má totiž navodit pocit intimní blízkosti partnera, který se v reálném čase nachází třeba na druhém konci zeměkoule.

V sadě spodního prádla (ve dvou verzích – pro pány i dámy) jsou zabudovány série vibračních motorků, které mají nahradit intimní doteky. To ale není vše: Společnost Durex, jež za tímto nápadem stojí, nabízí také ovládání přes mobil. Na displeji „odesílatele“ se objeví schematizovaný obrázek spodního prádla s aktivačními body, které lze oživit pohybem prstu po displeji. Dotyk či vibraci pak na stejném místě ucítí „příjemce“, jenž má prádlo na sobě

<h3>Spike Jacket - Strážce osobního prostoru</h3><p><strong>Autorka:</strong> Angličanka Nancy Tilbury<br /><strong>Využití:</strong> pro ty, kdo trpí v přeplněných prostorách</p><p>Vadí vám, když se na vás někdo mačká? Ve velkém městě si člověk na neustálé narušování osobního prostoru buď zvykne, nebo… Druhou variantu by přitom v budoucnu mohla nabídnout bunda, kterou vytvořila Angličanka Nancy Tilbury.</p><p>Kus oblečení dostal název <strong>Spike Jacket</strong>, tedy Špičatá bunda, a <strong>funguje jako indikátor osobního prostoru</strong>. S nadsázkou se dá říct, že se v ní člověk stává dvounohým dikobrazem, který <strong>v případě vetřelce na blízku naježí „ostny“ – při zaznamenání přílišné blízkosti jiné osoby začnou totiž části bundy intenzivně nepravidelně blikat</strong>. Pro nevítaného společníka půjde o signál, aby trochu „zacouval“. </p>

Spike Jacket - Strážce osobního prostoru

Autorka: Angličanka Nancy Tilbury
Využití: pro ty, kdo trpí v přeplněných prostorách

Vadí vám, když se na vás někdo mačká? Ve velkém městě si člověk na neustálé narušování osobního prostoru buď zvykne, nebo… Druhou variantu by přitom v budoucnu mohla nabídnout bunda, kterou vytvořila Angličanka Nancy Tilbury.

Kus oblečení dostal název Spike Jacket, tedy Špičatá bunda, a funguje jako indikátor osobního prostoru. S nadsázkou se dá říct, že se v ní člověk stává dvounohým dikobrazem, který v případě vetřelce na blízku naježí „ostny“ – při zaznamenání přílišné blízkosti jiné osoby začnou totiž části bundy intenzivně nepravidelně blikat. Pro nevítaného společníka půjde o signál, aby trochu „zacouval“. 

<h3>Motion Responsive Sportswear - Sporttester na triku</h3><p><strong>Autorka:</strong> návrhářka Kerri Wallace<br /><strong>Využití:</strong> skladnější a jednodušší nástupce dnešních elektronických sporttesterů </p><p>Britská módní návrhářka Kerri Wallace se pokouší o revoluci v oblasti sportovního oblečení. Trička z její dílny používají <strong>termochromické barvy, jejichž pomocí by mělo být možné monitorovat intenzitu fyzické aktivity</strong>. V rámci výzkumného projektu Sportovní oblečení reagující na pohyb (Motion Responsive Sportswear) využívá Kerri souvislost mezi rychlostí tlukotu srdce a tělesnou teplotou.</p><p>Dnešní běžci si obvykle kontrolují rychlost tepu a podávaný výkon na sportovních hodinkách. Už v dohledné době se tak možná objeví oděvy, které zvládnou obdobné informace signalizovat například barevnou změnou odpovídající stupnici předtištěné na konci rukávu. <strong>Barvy na tričkách od Kerri Wallace zatím při intenzivnějším fyzickém nasazení blednou a ztrácejí se</strong>; při ochlazení se pak vzor opět objeví. </p>

Motion Responsive Sportswear - Sporttester na triku

Autorka: návrhářka Kerri Wallace
Využití: skladnější a jednodušší nástupce dnešních elektronických sporttesterů 

Britská módní návrhářka Kerri Wallace se pokouší o revoluci v oblasti sportovního oblečení. Trička z její dílny používají termochromické barvy, jejichž pomocí by mělo být možné monitorovat intenzitu fyzické aktivity. V rámci výzkumného projektu Sportovní oblečení reagující na pohyb (Motion Responsive Sportswear) využívá Kerri souvislost mezi rychlostí tlukotu srdce a tělesnou teplotou.

Dnešní běžci si obvykle kontrolují rychlost tepu a podávaný výkon na sportovních hodinkách. Už v dohledné době se tak možná objeví oděvy, které zvládnou obdobné informace signalizovat například barevnou změnou odpovídající stupnici předtištěné na konci rukávu. Barvy na tričkách od Kerri Wallace zatím při intenzivnějším fyzickém nasazení blednou a ztrácejí se; při ochlazení se pak vzor opět objeví. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907