Nově objevená chemikálie zabírá proti Alzheimerovi u myší

09.12.2015 - Stanislav Mihulka

Látka EPPS vyplavuje z mozku myší s Alzheimerem nežádoucí proteiny a zlepšuje jim duševní schopnosti


Reklama

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, které je nejběžnější příčinou demence. Postihuje desítky milionů lidí po celém světě. Projevuje se hromaděním patologických proteinů v mozku, které vedou k poškození a zániku nervových buněk. Všem pokusům o vyléčení zatím úspěšně vzdoruje.

Korejští vědci nalezli molekulu zvanou EPPS, která by mohla zvrátit situaci v náš prospěch. Když tuhle látku přidávali do pití myší s Alzheimerem, tak svým působením likvidovala ložiska nežádoucích proteinů v mozku a zároveň vylepšovala schopnost myší učit se i jejich paměť.

Vědci teď budou muset důkladně prozkoumat, zda látka EPPS není nebezpečná a jestli funguje stejně dobře u lidí. Myši s ní nemají problém, ani když jim tuhle látku podají ve velkém množství.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Rama / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907