Nově objevená chemikálie zabírá proti Alzheimerovi u myší

09.12.2015 - Stanislav Mihulka

Látka EPPS vyplavuje z mozku myší s Alzheimerem nežádoucí proteiny a zlepšuje jim duševní schopnosti


Reklama

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, které je nejběžnější příčinou demence. Postihuje desítky milionů lidí po celém světě. Projevuje se hromaděním patologických proteinů v mozku, které vedou k poškození a zániku nervových buněk. Všem pokusům o vyléčení zatím úspěšně vzdoruje.

Korejští vědci nalezli molekulu zvanou EPPS, která by mohla zvrátit situaci v náš prospěch. Když tuhle látku přidávali do pití myší s Alzheimerem, tak svým působením likvidovala ložiska nežádoucích proteinů v mozku a zároveň vylepšovala schopnost myší učit se i jejich paměť.

Vědci teď budou muset důkladně prozkoumat, zda látka EPPS není nebezpečná a jestli funguje stejně dobře u lidí. Myši s ní nemají problém, ani když jim tuhle látku podají ve velkém množství.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Rama / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907