Nové snímky Marsu odhalují vodní led uvnitř kráteru

22.10.2014 - Martin Reichman

Na dně kráteru Louth se podle nových snímků marsovské sondy MRO nachází vodní led. Sonda také identifikovala plochy vzniklé vodní erozí a lávová pole


Reklama

Mars byl dlouho považován za planetu s ukončeným vývojem, za klidný svět bez dramatických událostí, podobající se například našemu Měsíci. Nová pozorování ale přinášejí stále více důkazů, že Mars rozhodně není tak strnulý, jak se zdá.

Suchý i vodní led

S výjimkou polárních čepiček vydrží většina ledu na povrchu Marsu jen krátce, je to dáno především tím, že většinu jeho ledu tvoří suchý led (oxid uhličitý) a ten je, zejména během léta, velmi nestabilní. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ale v jednom z marsovských kráterů nedávno objevila poměrně rozsáhlé ledové struktury, které jsou pravděpodobně tvořeny vodním ledem.

Ledový příkrov je na dně kráteru Louth s největší pravděpodobností celoročně, první snímky byly totiž pořízeny počátkem marsovského léta a přestože se jeho plocha zmenšila, část ledu v kráteru zůstala. Na snímcích kamery HiRISE jsou také patrné tmavé difúzní šmouhy, pro jejichž vznik vědci zatím nenašli vysvětlení

Sopky, lávová pole i vyschlá jezera

Sonda MRO na Marsu také zmapovala usazeniny v rozlehlé rokli Valles Marineris, v níž byly objeveny minerály tvořící se ve vodě, a také staré lávové pole poblíž východní planiny Elysium Planitia. Tato planina je známá výskytem mnoha malých sopek, které v byly minulosti činné a výrazně se podílely na celkové vulkanické aktivitě Marsu.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907