Na dně kráteru Louth se podle nových snímků marsovské sondy MRO nachází vodní led. Sonda také identifikovala plochy vzniklé vodní erozí a lávová pole
Mars byl dlouho považován za planetu s ukončeným vývojem, za klidný svět bez dramatických událostí, podobající se například našemu Měsíci. Nová pozorování ale přinášejí stále více důkazů, že Mars rozhodně není tak strnulý, jak se zdá.
S výjimkou polárních čepiček vydrží většina ledu na povrchu Marsu jen krátce, je to dáno především tím, že většinu jeho ledu tvoří suchý led (oxid uhličitý) a ten je, zejména během léta, velmi nestabilní. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ale v jednom z marsovských kráterů nedávno objevila poměrně rozsáhlé ledové struktury, které jsou pravděpodobně tvořeny vodním ledem.
Ledový příkrov je na dně kráteru Louth s největší pravděpodobností celoročně, první snímky byly totiž pořízeny počátkem marsovského léta a přestože se jeho plocha zmenšila, část ledu v kráteru zůstala. Na snímcích kamery HiRISE jsou také patrné tmavé difúzní šmouhy, pro jejichž vznik vědci zatím nenašli vysvětlení.
Sonda MRO na Marsu také zmapovala usazeniny v rozlehlé rokli Valles Marineris, v níž byly objeveny minerály tvořící se ve vodě, a také staré lávové pole poblíž východní planiny Elysium Planitia. Tato planina je známá výskytem mnoha malých sopek, které v byly minulosti činné a výrazně se podílely na celkové vulkanické aktivitě Marsu.
jpl.nasa.gov
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)