Rozhodnutí již tento týden: Nové snímky možného místa přistání Philae

11.09.2014 - Martin Reichman

Vysazení modulu Philae se blíží každým dnem a vědce už začíná tlačit čas. Čím blíže bude kometa ke Slunci, tím obtížnější bude vysazení sondy


Reklama

Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřejnila další snímky povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, které pořídila sonda Rosetta z výšky pouhých 62 kilometrů. Velmi detailní záběry ukazují rozeklaný povrch komety, množství útesů, kráterů a obrovské všudypřítomné balvany. Ze snímků vědci postupně sestavují 3D mapu povrchu a vybírají nejvhodnější místo pro vysazení modulu Philae.

Rozhodnutí již tento týden

Konečný verdikt přitom pravděpodobně padne již během nadcházejícího víkendu. Vědecké týmy, které mají co do činění s misí Rosetty, se sejdou ve francouzském Národním centru kosmického výzkumu v Toulouse. Vědci musí zvolit nejen místo s vhodným povrchem, ale musí brát také ohled na světelné podmínky okolí a rovnováhu mezi dnem a nocí. To je důležité především pro solární panely a dobíjení baterií Philae.

Historický výsadek sondy na povrch komety se uskuteční 11. listopadu a bude probíhat zcela automaticky. Philae se ledového povrchu komety nejprve přichytí dvojicí harpun a poté ještě několika vrtáky. Přestože do samotného vysazení zbývají ještě dva měsíce, není mnoho času nazbyt. Čím blíže bude kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko ke Slunci, tím složitější přistání bude. Se zvyšující se teplotou vědci očekávají i větší otřesy a horší podmínky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907