Nové superzbraně americké armády: Laserové dělo i robotický žralok

15.12.2014 - Martin Reichman

Jako hračka z akčních videoher vypadá nové laserové dělo amerického námořnictva. Zařízení během ukázky zničilo tři pohybující se cíle


Reklama

Nové laserové dělo představilo americké ministerstvo obrany minulý týden v akci, na palubě obojživelné transportní lodi USS Ponce. Ve všech případech zbraň dokázala bleskurychle zničit cíl, nebo jeho konkrétní část.

Přesné a mimořádně levné dělo

Dělo využívá pevnolátkový laser AN/SEQ-3 (XN-1) vyvinutý společností Kratos Defense & Security Solutions. Pomocí optiky z laboratoří NRL, kombinuje šest 5,4 kW laserů s celkovým výkonem přes 30 kW. Laserové dělo má sloužit primárně k ničení, případně k zastrašení bezpilotních letadel a malých člunů. Jeho účinky jsou škálovatelné, může sloužit v rozmezí od oslnění cíle až po jeho úplné zničení. V současném stadiu vývoje ale není schopné účinně zasahovat proti velkým a odolným cílům.

TIP: Americké námořnictvo testuje autonomní bojové čluny

Velkou výhodou nového systému je jeho provozní cena, jedna laserová střela vyjde, podle náčelníka oddělení vývoje námořních sil Spojených států kontradmirála Matthewa Klundera, na méně než jeden dolar. Kromě nasazení na lodích se s ním počítá i do výbavy leteckých i pozemních sil.

Žralok špion a žralok zabiják

Další armádní novinkou představenou v tomto týdnu je ponorka Ghostswimmer, která má sloužit především k průzkumným a výzvědným účelům. Supertichá autonomní ponorka vážící 45 kilogramů vypadá jako žralok a podobně se i chová, dokáže operovat ve velkých hloubkách i v relativně mělkých vodách. Ghostswimmer může sloužit k získávání strategických informací, mapování přístavů a vyhledávání min, počítá se ale i s útočnou variantou.

  • Zdroj textu:

    navy.mil

  • Zdroj fotografií: U.S. Navy

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907