Reklama


Nově vyhynulá žába: Poslední panamské sbohem?

26.10.2013 - Marek Telička


Reklama

Žabka atelopus panamský (Atelopus zeteki) je, stejně jako mnohé jiné žáby, schopná vyloučit jed, který ji ochrání před predátory. V případě tohoto druhu jde o neurotoxin nazvaný zetekitoxin. Skutečně pozoruhodná je ovšem tato asi pět centimetrů velká žabka díky komunikaci v rámci vlastního druhu. S jinými jedinci se totiž žáby nedorozumívají jen zvukově, ale také svébytnou „gestikulací“, která spočívá v jemných pohybech předních končetin. Příčinou, díky níž se u žab vyvinul tento druh dorozumívání, je zřejmě hluk rychlých horských toků, u nichž se přirozeně vyskytují. V roce 2006 byl o atelopusích natočen v Panamě, kde je jediné místo jejich výskytu, dokument BBC, jenž toto chování monitoroval.

Je přitom možné, že mávání, které obojživelní tvorové předvedli do dokumentaristických objektivů, bylo zároveň jejich poslední sbohem. Populace byla totiž napadena kožní plísní Batrachochytrium dendrobatidis, která za posledních let zredukovala počet žabek o 80 %. Ačkoli je tedy atelopus panamský veden na seznamu ohrožených druhů jako „kriticky ohrožený“, není vůbec vyloučeno, že ve volné přírodě je již vyhuben.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907