Reklama


Nově vyhynulá žába: Poslední panamské sbohem?

26.10.2013 - Marek Telička


Reklama

Žabka atelopus panamský (Atelopus zeteki) je, stejně jako mnohé jiné žáby, schopná vyloučit jed, který ji ochrání před predátory. V případě tohoto druhu jde o neurotoxin nazvaný zetekitoxin. Skutečně pozoruhodná je ovšem tato asi pět centimetrů velká žabka díky komunikaci v rámci vlastního druhu. S jinými jedinci se totiž žáby nedorozumívají jen zvukově, ale také svébytnou „gestikulací“, která spočívá v jemných pohybech předních končetin. Příčinou, díky níž se u žab vyvinul tento druh dorozumívání, je zřejmě hluk rychlých horských toků, u nichž se přirozeně vyskytují. V roce 2006 byl o atelopusích natočen v Panamě, kde je jediné místo jejich výskytu, dokument BBC, jenž toto chování monitoroval.

Je přitom možné, že mávání, které obojživelní tvorové předvedli do dokumentaristických objektivů, bylo zároveň jejich poslední sbohem. Populace byla totiž napadena kožní plísní Batrachochytrium dendrobatidis, která za posledních let zredukovala počet žabek o 80 %. Ačkoli je tedy atelopus panamský veden na seznamu ohrožených druhů jako „kriticky ohrožený“, není vůbec vyloučeno, že ve volné přírodě je již vyhuben.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907