Noví rekordmani v potápění: Vorvaňovci se potopí do tří kilometrů

02.08.2014 - Zuzana Teličková

Vorvaňovec zobatý (Ziphius cavirostris) byl vždy považován za nesmírně zdatného potápěče. Měření ukázala, že na jeden nádech se ponoří až tři kilometry hluboko


Reklama

Teprve studie vedená Erin Falconovou z výzkumného ústavu Cascadia Research Collective však ukázala, že mezi mořskými savci je snad dokonce rekordmanem v ponoru na jeden nádech. Zoologové pořídili záznamy o celkem 3 700 hodinách ponoru osmi sledovaných zvířat, jimž byly připevněny speciální sondy. 

Vzhůru dolů

V rámci více než tisíce ponorů se vorvaňovci dostali do průměrné hloubky kolem 1 400 metrů; zhruba 5 600 mělkých ponorů je pak zavedlo jen do hloubky kolem 275 metrů. Rekordní ponor se zastavil až v ohromujících 2 992 metrech a trval plných 137 a půl minuty, tedy dvě a čtvrt hodiny! Vorvaňovec tak překonal jak rekordní zaznamenaný ponor vorvaně (2 250 metrů, 90 minut), tak skvělé potápěče, jakými jsou rypouši sloní (2 388 metrů, 120 minut). (Rekordní údaje uváděné u obou těchto druhů se ovšem v různých zdrojích liší.) 

Jak to vorvaňovci dokážou? Mají totiž ve svalech velké množství proteinu myoglobinu, který, podobně jako hemoglobin v krvi, na sebe váže kyslík. Mohou tak dýchat s nižší frekvencí a přitom zůstávat aktivní. Navíc nemají v těle téměř žádné vzduchové „kapsy“. Člověk by byl právě z tohoto důvodu rozdrcen tlakem v mnohem menších hloubkách. Navíc tak vorvaňovci ve svém těle vážou minimum rozpuštěných plynů a při rychlém vynořování se u nich nedostaví kesonová (dekompresní) nemoc.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907