Nový 3D pohled na místo přistání Apolla 11 na Měsíci

29.07.2014 - Martin Reichman

Letos uplynulo 45 let, od doby, kdy se Neil Armstrong a Buzz Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce. Nové snímky nám místo jejich přistání ukazují ve 3D


Reklama

Apollo 11 přistálo na Měsíci 20. července roku 1969. Krátce po 20. hodině UTC, se lunární modul přezdívaný Orel, s Neilem Armstrongem a Edwinem "Buzzem" Aldrinem na palubě, přistál v blízkosti Moře klidu (Mare Tranquillitatis). O šest hodin později, vstoupil Armstrong, jako první člověk na povrch Měsíce.

Armstrong a Aldrin během dvou a půlhodinové vycházky nasbírali 22 kg měsíčních hornin a prozkoumali menší kráter, přezdívaný Little West. Video zobrazuje místo přistání modulu, cestu obou astronautů po povrchu Měsíce a místa, kam umístili retroreflektor, určený k měření vzdálenosti pomocí laserového paprsku a také seismometr. Ten ale příliš dlouhou životnost neměl, přestal fungovat již po 21 dnech.

Vzhledem k nepřítomnosti atmosféry a většího množství vody na Měsíci, jsou stopy, které v regolitu pokrývajícího povrch Měsíce, zanechali oba astronauti, patrné dodnes. To ostatně potvrdily i nedávné snímky pořízené měsíční sondou Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Nový 3D pohled na Měsíc

Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) je systém tří kamer namontovaných na LRO, které zachycují fotografie měsíčního povrchu ve vysokém rozlišení. LROC se skládá ze dvou úzkoúhových – Narrow Angle kamer (NACs) a jedné širokoúhlé kamery – Wide Angle Camera (WAC). Výsledný obraz je pak pomocí speciálního softwaru složen do trojrozměrného modelu povrchu.

Ačkoli je oblast kolem místa přistání Apolla 11 relativně plochá, snímky zachycují například velký západní kráter a také balvany, jimž se Armstrong při přistání musel vyhnout. Konečné místo přistání bylo ostatně jedno ze třiceti původně plánovaných. Rozhodnutí o nejvhodnějším místu pro přistání Orla, tak bylo na kapitánovi Apolla 11.

  • Zdroj textu:

    Youtube, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907