Nový druh masožravky z Brazílie objevili na Facebooku

10.08.2015 - Rosnatka Drosera magnifica roste na jediné hoře v jihovýchodní Brazílii a botanici si ji všimli na Facebooku

Rosnatka Drosera magnifica roste na jediné hoře v jihovýchodní Brazílii a botanici si ji všimli na Facebooku


Reklama

Pěstitel orchidejí Reginaldo Vasconcelos si v roce 2012 na hoře Pico Padre Ângelo vyfotil zajímavou rosnatku. Snímek nápadné a docela velké masožravky pak pověsil na Facebook.

O rok později si fotografie všiml jeho přítel, student botaniky Paulo Gonella. Rosnatka vypadala doopravdy podivně a nepodobala se žádné ze třech desítek druhů brazilských rosnatek. Gonella se pak s dalším kolegou vypravil na dotyčnou horu a na místě zjistili, že doopravdy jde o úplně nový druh rosnatky pro vědu.

Nově objevená rosnatka dostala jméno Drosera magnifica, čili rosnatka velkolepá a protože zřejmě neroste nikde jinde, tak se hned dostala mezi kriticky ohrožené druhy Brazílie a na Červený seznam IUCN. Zároveň se stala největší známou rosnatkou Nového světa. Botanici jsou Facebooku jistě vděční.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tech Xplore, Phytotaxa

  • Zdroj fotografií: Fernando Rivadavia / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907