Nový experiment: Vědci budou pěstovat brambory v podmínkách Marsu

23.12.2015 - Stanislav Mihulka

V laboratoři co nejpřesněji napodobí podmínky Rudé planety a zkusí, jak se v nich bude dařit bramborám


Reklama

Úspěšný sci-fi film Marťan z letošního roku, v němž se astronaut snaží přežít na Marsu pomocí pěstování brambor, inspiroval vědce k zajímavému experimentu. Chtějí vyzkoušet, jak by se dařilo bramborám na Marsu.

Badatelé k tomu použijí půdu z pouště Pampas de La Joya v Peru, který je prý takřka úplně stejná, jako povrch Marsu. Přivezou si ji do laboratoře, kde vytvoří podmínky odpovídající povrchu Marsu, včetně atmosféry s 95 procenty oxidu uhličitého.

Účelem experimentu není jenom připravovat zemědělství pro kolonisty Rudé planety, ale také zkoumat pěstování brambor v nehostinných podmínkách, kvůli zlepšení dostupnosti potravin u nás na Zemi. Jak asi budou chutnat brambory vypěstované na Marsu?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, CIP

  • Zdroj fotografií: Pampas de La JoyaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907