Není to hobit zotročený vůlí zlého prstenu, ale slepý sekáč z brazilských jeskyní
V hlubokých vlhkých jeskyních jihovýchodní Brazílie žijí slepá bledá stvoření, která nikdy nespatří světlo. Tak trochu se podobají Glumovi, tvorovi z knih J. R. R. Tolkiena, který se původně jmenoval Sméagol.
A právě po něm je vědci pojmenovali Iandumoema smeagol. Jsou to sekáči, tedy zástupci klepítkatců, a jako jediní svého rodu jsou kompletně bez očí, tedy úplně slepí.
Žijí ale v temnotách vápencového podzemí, takže vlastně žádné oči nepotřebují. Podobných stvoření žije v hlubinách celá řada, takže se ještě jistě máme na co těšit.
LiveScience, ZooKeys
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)