Nový jeskynní tvor: V podzemí objevili Sméagola

23.11.2015 - Stanislav Mihulka

Není to hobit zotročený vůlí zlého prstenu, ale slepý sekáč z brazilských jeskyní


Reklama

V hlubokých vlhkých jeskyních jihovýchodní Brazílie žijí slepá bledá stvoření, která nikdy nespatří světlo. Tak trochu se podobají Glumovi, tvorovi z knih J. R. R. Tolkiena, který se původně jmenoval Sméagol.

A právě po něm je vědci pojmenovali Iandumoema smeagol. Jsou to sekáči, tedy zástupci klepítkatců, a jako jediní svého rodu jsou kompletně bez očí, tedy úplně slepí.

Žijí ale v temnotách vápencového podzemí, takže vlastně žádné oči nepotřebují. Podobných stvoření žije v hlubinách celá řada, takže se ještě jistě máme na co těšit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience, ZooKeys

  • Zdroj fotografií: Rafael Fonseca-Ferreira

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907