Nový jeskynní tvor: V podzemí objevili Sméagola

23.11.2015 - Stanislav Mihulka

Není to hobit zotročený vůlí zlého prstenu, ale slepý sekáč z brazilských jeskyní


Reklama

V hlubokých vlhkých jeskyních jihovýchodní Brazílie žijí slepá bledá stvoření, která nikdy nespatří světlo. Tak trochu se podobají Glumovi, tvorovi z knih J. R. R. Tolkiena, který se původně jmenoval Sméagol.

A právě po něm je vědci pojmenovali Iandumoema smeagol. Jsou to sekáči, tedy zástupci klepítkatců, a jako jediní svého rodu jsou kompletně bez očí, tedy úplně slepí.

Žijí ale v temnotách vápencového podzemí, takže vlastně žádné oči nepotřebují. Podobných stvoření žije v hlubinách celá řada, takže se ještě jistě máme na co těšit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience, ZooKeys

  • Zdroj fotografií: Rafael Fonseca-FerreiraDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907