Nový objev astronomů: Dvojče planety Země

04.11.2013 - Jan Miklín

Hledáním planet s podobnými vlastnostmi, jako má naše Země, jsou profesionální i amatérští astronomové téměř posedlí. A nyní se jim podařilo najít první planetu s téměř stejným průměrem mimo Sluneční soustavu


Reklama

Dosavadní planety s podobnými rozměry byly složeny z plynů a tím tedy podobné spíše Jupiteru či Saturnu. Tým z amerického výzkumného centra NASA, Ames Research Center, nyní objevil dosud nejbližší dvojče naší planety.

Rostoucí rodina

Nově objevená planeta je výsledkem čtyřleté práce Keplerova vesmírného teleskopu, jenž systematicky pročesává tisíce hvězd ve snaze zaznamenat planety obíhající okolo nich. Na ty se pak zaměří pozemské teleskopy ve snaze zjistit o planetách co nejvíce podrobností.

„Rodina Keplerových planet se nám utěšeně rozrůstá,“ neskrývá radost Natalie Batalha z výzkumného centra, „a důležité je, že dokážeme objevit a analyzovat stále menší planety.“ Jak vědkyně věří, „jednoho dne se nám určitě podaří najít důkaz o životu mimo Zemi.“

Planeta pojmenovaná Kepler-78b má průměr 1,2 násobku Země a hmotnost je 1,7krát větší. Podle analýz je složena z hornin s vysokým obsahem železa. Podobné je i její „slunce“. Hvězda, okolo které planeta obíhá, je o něco menší a lehčí než Slunce a od Země je vzdáleno 400 světelných let v souhvězdí Labutě. Výrazně kratší je však délka roku, tedy doby oběhu okolo hvězdy: ta činí jen 8,5 hodiny.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA / David A. Aguilar (CfA)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907