Sluneční koróna je větší, než se myslelo. Sahá až 8 milionů kilometrů daleko

02.07.2014 - Petr Broža

Neuvěřitelně horká sluneční atmosféra, koróna, sahá velmi daleko od Slunce. Co její vysokou teplotu způsobuje, bude předmětem zkoumání sondy Solar Probe Plus


Reklama

Stejně jako Země má i Slunce svou atmosféru, kterou probublávají z povrchu erupce, výtrysky koronární hmoty či gigantické sloupce materiálu. Její teplota dosahuje několika milionů stupňů Celsia, zatímco povrch, fotosféra, je poměrně chladný - má jen okolo 6 000 stupňů.

Družice NASA, STEREO, odhalily, že se koróna rozprostírá do větší vzdálenosti od Slunce, než se dosud myslelo – 8 milionů kilometrů, což je zhruba 12 slunečních poloměrů. Toto zjištění bude mít zásadní vliv na připravovanou družici Solar Probe Plus, která se ke Slunci chystá v roce 2018.

Vzhledem k tomu, že se měla přiblížit více, než jakákoliv sonda předtím - do vzdálenosti 6,5 millionů, je objev ohledně velikosti koróny zásadní. Sonda by totiž nemusela ve sluneční atmosféře přežít, natož fungovat správně. Vědci tak musí vzdálenost, v jaké bude družice pracovat, znovu přehodnotit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907