Spinolestes z období spodní křídy je nejstarší fosilií savce se srstí a vnitřními orgány
Lom Las Hoyas v centrálním Španělsku ukrývá množství fosilních pozůstatků dinosaurů, ptáků, kteří žili v mokřadu z období spodní křídy, před 125 miliony let. V roce 2011 tam objevili i pozoruhodnou fosilii savce.
Spinolestes xenarthrosus byl velký asi jako dnešní potkani a vědce zaujal především skvěle zachovalými chlupy, ušními boltci, kůží i vnitřními orgány. Díky příznivé souhře okolností u něj můžeme studovat detailní strukturu jednotlivých chlupů pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu. Ukazuje se, že navzdory svému stáří měl Spinolestes srst v mnoha ohledech podobnou moderním savcům.
Jde o nejstarší fosilii savce se zachovalou srstí, přičemž dosavadní rekord překonala o 60 milionů let. Zároveň je to úplně první nález druhohorního savce s fosilizovanými vnitřními orgány v hrudní a břišní dutině.
University of Chicago Medical Center
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)