Nový rekord pokořen: Družice Mars Odyssey už 13 let objasňuje záhady Marsu

10.04.2014 - Redakce

Mars Odyssey drží nový rekord ve zkoumání planet Sluneční soustavy. Už 13 let pomáhá hledat a vysvětlovat záhady Rudé planety. Žádná jiná družice nezkoumala některou z planet tak dlouho


Reklama

Americká družice Mars Odyssey neboli 2001 Mars Odyssey odstartovala do vesmíru 7. dubna 2001 v rámci programu NASA Mars Exploration Program. Jejím hlavním úkolem bylo, resp. stále je, zjišťování podrobného složení povrchu, zkoumání výskytu vody a průzkum polárních čepiček pomocí spektrometru. Na oběžnou dráhu Země byla vynesena pomocí nosné rakety Delta II, odkud pak pokračovala k Marsu. Primární misi sonda splnila v roce 2004 a nyní pokračuje ve své činnost v misích rozšiřujících.

Startovací okno k Marsu se opakuje každých 26 měsíců, kdy se Mars dostává blízko k Zemi a kdy let mezi planetami vyžaduje nejméně paliva a také času. K Marsu se sonda dostala 23. října téhož roku. Mise poprvé umožnila mapovat rozložení prvků a minerálů na marsovském povrchu. Mapa rozložení vodíku umožnila vědcům najít velké množství vody v polárních regionech a také pod povrchem planety. Odyssey také sledovala radiaci, která by mohla být nebezpečná pro lidské osídlení Marsu.

Tip: Jak dlouho trvá družicím cesta na Mars?

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907