Nový rekord pokořen: Družice Mars Odyssey už 18 let objasňuje záhady Marsu

10.04.2014 - Redakce

Mars Odyssey drží nový rekord ve zkoumání planet Sluneční soustavy. Už 18 let pomáhá hledat a vysvětlovat záhady Rudé planety. Žádná jiná družice nezkoumala některou z planet tak dlouho


Reklama

Americká družice Mars Odyssey neboli 2001 Mars Odyssey odstartovala do vesmíru 7. dubna 2001 v rámci programu NASA Mars Exploration Program. Jejím hlavním úkolem bylo, resp. stále je, zjišťování podrobného složení povrchu, zkoumání výskytu vody a průzkum polárních čepiček pomocí spektrometru. Na oběžnou dráhu Země byla vynesena pomocí nosné rakety Delta II, odkud pak pokračovala k Marsu. Primární misi sonda splnila v roce 2004 a nyní pokračuje ve své činnost v misích rozšiřujících.

Tip: Jak dlouho trvá družicím cesta na Mars?

Startovací okno k Marsu se opakuje každých 26 měsíců, kdy se Mars dostává blízko k Zemi a kdy let mezi planetami vyžaduje nejméně paliva a také času. K Marsu se sonda dostala 23. října téhož roku. Mise poprvé umožnila mapovat rozložení prvků a minerálů na marsovském povrchu. Mapa rozložení vodíku umožnila vědcům najít velké množství vody v polárních regionech a také pod povrchem planety. Odyssey také sledovala radiaci, která by mohla být nebezpečná pro lidské osídlení Marsu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907