Nový rekord rychlovlaku! Japonský maglev pokořil hranici 600 km/h

22.04.2015 - Stanislav Mihulka

Nejmodernější vlak s magnetickou levitací při testovací jízdě překonal magickou hranici rychlosti 600 kilometrů v hodině. Přihlížející diváci neskrývali nadšení


Reklama

V Japonsku se teď lámou rekordy v rychlosti jízdy vlaku. Není to ani týden, co japonská společnost Central Japan Railway oznámila, že její rychlovlak dosáhl rychlosti 590 kilometrů za hodinu a konečně tím zlomil rekord z roku 2003. Ten činil 581 km/h.

Teď tu máme nový světový rekord, kterého v úterý 21. dubna za jásotu přítomných diváků dosáhl vlak při testovací jízdě západně od Tokia, poblíž hory Fudži. Souprava sedmi vagónů, používající technologii maglev, jela téměř 11 sekund rychlostí přes 600 kilometrů za hodinu, přičemž dosáhla rekordní rychlosti 603 km/h.

TIP: Čína vyvíjí maglev, který by se měl řítit rychlostí přes 600 kilometrů za hodinu

Maglevy jezdí pomocí magnetické levitace, během které se celá souprava pohybuje na polštáři magnetického pole. Magnetické pole vytvářejí supravodivé magnety, zabudované ve trati a v samotném vlaku. Je to významný úspěch pro japonské firmy, které budují dráhy maglevu v Japonsku a také je chtějí vyvážet do světa. Svoji technologii nabízejí třeba ve Spojených státech, kde by rychlodráha mohla spojit New York s Washingtonem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, AFP

  • Zdroj fotografií: i Hokuriku / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907