Nový rekord rychlovlaku! Japonský maglev pokořil hranici 600 km/h

22.04.2015 - Stanislav Mihulka

Nejmodernější vlak s magnetickou levitací při testovací jízdě překonal magickou hranici rychlosti 600 kilometrů v hodině. Přihlížející diváci neskrývali nadšení


Reklama

V Japonsku se teď lámou rekordy v rychlosti jízdy vlaku. Není to ani týden, co japonská společnost Central Japan Railway oznámila, že její rychlovlak dosáhl rychlosti 590 kilometrů za hodinu a konečně tím zlomil rekord z roku 2003. Ten činil 581 km/h.

Teď tu máme nový světový rekord, kterého v úterý 21. dubna za jásotu přítomných diváků dosáhl vlak při testovací jízdě západně od Tokia, poblíž hory Fudži. Souprava sedmi vagónů, používající technologii maglev, jela téměř 11 sekund rychlostí přes 600 kilometrů za hodinu, přičemž dosáhla rekordní rychlosti 603 km/h.

TIP: Čína vyvíjí maglev, který by se měl řítit rychlostí přes 600 kilometrů za hodinu

Maglevy jezdí pomocí magnetické levitace, během které se celá souprava pohybuje na polštáři magnetického pole. Magnetické pole vytvářejí supravodivé magnety, zabudované ve trati a v samotném vlaku. Je to významný úspěch pro japonské firmy, které budují dráhy maglevu v Japonsku a také je chtějí vyvážet do světa. Svoji technologii nabízejí třeba ve Spojených státech, kde by rychlodráha mohla spojit New York s Washingtonem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, AFP

  • Zdroj fotografií: i Hokuriku / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907