Nový rekord v seskoku z balónu: Výška 41 km a překonána rychlost zvuku

26.10.2014 - Petr Broža

Když Rakušan Felix Baumgartner vytvořil před dvěma lety nový světový rekord v seskoku z balonu z výšky 39 km, netušil, že jeho výkon vydrží pouhé dva roky. Ten předchozí totiž pocházel z roku 1961


Reklama

V tichosti, bez nějaké větší pozornosti médií, seskočil 24. října z balónu vyšky 41,42 km viceprezident společnosti Google, 57letý Alan Eustace. Překonal tak o více než dva kilometr dva roky starý rekord Felixe Baumgartnera. Předchozí rekord z roku 1960, který držel Američan Joseph Kittinger, měl hodnotu 31 km.

Oproti Baumgartnerovi však neskákal ze speciálního uzavřeného modulu, ale letěl do výšin přímo ve svém skafandru. Ten byl navržen tak, aby vydržel extrémně nízkou teplotu okolní řídké atmosféry, která klesá až k minus sto stupňům, stejně jako vysoké teploty vznikající při pádu třením o atmosféru. Při pádu dosáhl maximální rychlosti 1 322 km/h, překonal tak rychlost zvuku a vytvořil sonický boom (aerodynamický třesk).

Díky minimalistické výbavě a tedy lehčímu zatížení mohl balón vynést Eustace tak vysoko. Eustace však musel být během dvouhodinového výstupu naprosto v klidu, aby zabránil přehřívání. Skafandr, který sestrojila společnost Paragon Space Development Corporation, totiž neměl moc možností, jak se odpadního tepla zbavit. Přestože okolní teplota byla velmi nízká, řídká atmosféra nedokáže toto teplo úspěšně odvést pryč.

Mimochodem, rekord v nastoupané výšce drží japonský balon bez lidské posádky, který v roce 2002 vyletěl 53 km nad povrch. Felix Baumgartner tak má dostatečnou rezervu a může bez problému přijmout nevyslovenou Eustacovu výzvu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com, Universe Today

  • Zdroj fotografií: Paragon Space Development CorporationDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907