Nový trik pro implantáty: Nátěr prebiotickou polévkou

18.11.2015 - Stanislav Mihulka

Prebiotická polévka se po miliardách let opět vrací na scénu


Reklama

Když před vznikal život, tak první buňky plavaly ve směsi jednoduchých molekul, které se někdy říká prebiotická polévka. A právě taková směs se teď překvapivě osvědčila v medicíně.

Zní to jako šílený nápad, ale prý to funguje. Vědci prostě vzali směs prebiotických molekul, udělali z ní polymer a natřeli ji na medicínské implantáty. Takové implantáty používá ohromné množství lidí a řada z nich je přijímá problematicky.

Ukázalo se, že povrch z prebiotické polévky je pro lidský organismus příznivý, a že se na něm rády usazují lidské buňky. To znamená, že se implantáty s takovým povrchem dobře ujímají v lidském těle. Povrch také není toxický a dobře lepí. Možná se brzy dočkáme prebiotických implantátů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, CSIRO

  • Zdroj fotografií: CSIRO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907