Reklama


Nový typ ekologického plastu se rozkládá již po třech hodinách

21.11.2014 - redakce 100+1

Tisíce tun jedovatého plastu končí na skládkách a v oceánech. Vědci se proto snaží nalézt ekologičtější náhradu plastů

Reklama

Plasty dnes najdeme takřka všude, v nábytku, elektronici, protetických pomůckách i v autech. Není pochyb o tom, že jsou pro náš život velmi důležité, zároveň ale představují i značnou ekologickou zátěž. Drtivá většina plastů se velmi špatně rozkládá mnohdy až stovky let a v případě, že neprojdou procesem recyklace, mohou uvolňovat toxické látky, otravovat vzduch a vodu.

Ekologické plasty

Dlouhá léta se proto vědci pracují na plastech se zkrácenou životností, přičemž základem je, aby zkrácená životnost byla přidanou hodnou a neovlivňovala samotné funkční vlastnosti plastu. Obvykle se jedná o kombinaci polymerů na bázi škrobu nebo polymléčné kyseliny a plastů vyráběných standardními postupy z fosilních zdrojů. Většina těchto plastů se rozkládá během šesti měsíců.

Vědci ze státní univerzity v Severní Dakotě nyní přišli se zcela novým druhem plastu se zkrácenou životností. Jejich plast vyrobený z molekul fruktózy a molekuly označované jako phototriggers se rozkládá během tří hodin působením procesu fotodegradace, tedy působením tzv. černého světla, přesněji ultrafialového UVA záření o vlnové délce 360 nm, které atmosféra Země (na rozdíl od UVB záření) propouští. 

O využití extrémně rychle degradujícího plastu vědci zatím nehovoří, spíše než pro zahradní nábytek bude ale určen pro uzavřené přístroje, jejichž recyklace je nyní velmi složitá. Nový postup také ukazuje směr, jakým by se vývoj ekologických plastů mohl v budoucnu ubírat.

  • Zdroj textu: Angewandte Chemie
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907