Nutnost spolupráce triumfuje: Hyeny chytřejší než opice

07.02.2014 - Zuzana Teličková

Vědci se dosud domnívali, že primáti vybavení velkým mozkem se silně vyvinutými poznávacími schopnostmi budou mezi zvířaty na prvním místě také v plnění organizovaných týmových úkolů. Proto byly překvapením výsledky experimentu s hyenami


Reklama

Evoluční antropoložka Christine Dreaová z Duke University v americkém Durhamu však nyní dokázala, že společenské šelmy jako jsou hyeny skvrnité (Crocuta crocuta) dokáží v některých ohledech hravě překonat i šimpanze, přestože mají menší mozek.

Rafinovaný test

Dreaová vycházela z faktu, že hyeny loví ve smečkách a mají proto v genech zakódovanou nutnost vzájemné spolupráce. Připravila speciální test, ve kterém nechala do ohrady umístit dvě plošiny ve výšce tří metrů nad zemí. Z každé plošiny visely dva provazy. Když se prudce zatáhlo současně za oba provazy na jedné plošině, otevřela se padací dvířka, z nichž vypadly kosti a maso. Dreaová chtěla zjistit, jak rychle hyeny přijdou na tento mechanizmus a jestli budou schopny spolupracovat, aby se dostaly ke kořisti.

Stejný test předložený dříve šimpanzům se ukázal jako velmi obtížný – primáti potřebovali dlouhý výcvik, než se tímto způsobem naučili získávat potravu. Když Dreaová vpustila do ohrady první pár hyen, s překvapením zjistila, že základní princip pochopily za méně než dvě minuty a rychle se naučily synchronizovat škubnutí lanem na plošině. Bez jakéhokoli předchozího tréninku tak zvládly potřebný manévr, představující v experimentu model skupinového lovu.

TIP: Nevybíravé skvrnité oportunistky: Jak vypadá půst na hyení způsob

V další části pokusu Dreaová páry hyen různě kombinovala a přišla na to, že zkušenější zvířata jsou schopna zaučit své méně zkušené partnery pomocí neverbální komunikace, spočívající v pohledech a následování. V přírodě se hyeny naproti tomu dorozumívají štěkáním. Dalším zajímavým objevem byl fakt, že dvě dominantní hyeny nebyly pro vzájemnou agresivitu schopny spolupráce, ale zato ochotně přijaly podřadné postavení při zaučování, když je vědci přiřadili k nedominantním jedincům. Při plnění úkolu se také ukázalo, že zvířata jej zvládnou za kratší časový úsek, jestliže je v ohradě přítomno publikum složené z dalších hyen.

Podle Dreaové se společenské šelmy mohou stát výborným modelem pro studium vývoje sociální inteligence a strategie řešení problémů, vyžadujících vzájemnou spolupráci. Na rozdíl od primátů jsou totiž při získávání potravy odkázány jedna na druhou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907