O peníze z NASA se uchází nafukovací letoun VAMP: Má zkoumat Venuši

21.05.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Nafukovací létající stroje zažívají renesanci. Vedle vzducholodí, by atmosféru Venuše mohl za několik let brázdit i speciální nafukovací letoun


Reklama

Nafukovací letoun VAMP (Venus Atmospheric Maneuverable Platform), není úplnou novinkou, jeho koncept vychází z podobného stroje plánovaného pro průzkum Titanu. VAMP má za sebou několik let vývoje, zatím ale není provozuschopný a pochlubit se může jen testy v aerodynamickém tunelu. Společnosti Northrop Grumman a L'Garde, které za letounem VAMP stojí ale věří, že uspějí v soutěži NASA a získají tak prostředky pro další vývoj.

Létající matrace

VAMP by mělo být na jedné straně velmi velké letadlo (rozpětí 46 metrů), na druhou stranu velmi lehké (450 kilogramů). Je tedy větší než například americké raketoplány. Takových rozměrů při nízké hmotnosti bude dosaženo nafouknutím. K Venuši doletí složené v mateřské raketě, na oběžné dráze se nafoukne pomocí vodíkových patron (nebo jiného plynu) a následně bude vypuštěno do atmosféry.

TIP: Lidská základna na Venuši? Rýsuje se ambiciózní plán

Díky svému tvaru a vlastnostem nebude padat jako třeba výsadkový modul Curiosity obrovskou rychlostí, ale pomalu popluje atmosférou jako kluzák. Nebude tak potřebovat žádnou výraznou tepelnou ochranu, protože se nezahřeje na vysoké teploty jako při prudkém pádu. Atmosféra Venuše je natolik hustá, že klouzavý pád nebude problém. Autoři tvrdí, že takový sestup bude velmi bezpečný a nebude nutno prožívat "sedm minut hrůzy" jako u přistání Curiosity.

Bitva o peníze NASA

VAMP ale bude mít letos silnou konkurenci. O dolary od NASA se letos uchází také sonda SAGE (Surface and Atmosphere Geochemical Explorer) určená pro průzkum atmosféry a povrchu Venuše, a také autonomní návratová kosmická sonda MoonRise, která by měla zamířit k jižnímu pólu Měsíce. NASA očekává, že jednotlivé projekty by měly být ralizovatelné zhruba v roce 2021.

Reklama

  • Zdroj textu:

    spacenews.com

  • Zdroj fotografií: Northrop Grumman

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907