Obaly rostlinného viru rozpoutají útok imunity proti nádoru

28.12.2015 - Stanislav Mihulka

Nanočástice z obalů rostlinných virů zapínají vyřazenou imunitu a spustí její úder na rakovinné buňky


Reklama

Podle sto let starého nápadu lze bojovat proti nádoru rozrušením jeho prostředí vložením něčeho cizorodého. Vědci to nedávno vyzkoušeli s neškodnými rostlinnými viry, které otestovali na myších s nádory

Vytvořili nanočástice z vykuchaného viru mozaikovitosti vigny, což je luštěnina původně pocházející ze západní Afriky. Když se tyto nanočástice vdechnutím dostaly k nádoru plic anebo byly vpíchnuty injekcí do nádorů vaječníků, tlustého střeva nebo prsu, tak odstartovaly zničující útok myšího imunitního systému na dotyčný nádor, a také zajistily dlouhodobou ochranu proti jeho metastázám.

Použití nanočástic z obalů rostlinného viru nevyvolává žádné patrné vedlejší účinky. Nejsou toxické, jejich výroba je prý snadná, levná, a účinky překvapivé. Fungují jako vypínač, který zapne vyřazený imunitní systém hostitele nádoru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Case Western Reserve University, Nature Nanotechnology

  • Zdroj fotografií: Howard F. Schwartz / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907