Obamův plán: Vznikne největší mořská rezervace světa?

24.06.2014 - Jan Miklín

Okolo sedmi osamělých amerických ostrovů a atolů byla roku 2009 vyhlášena rezervace, jejíž rozlohu chce nyní americký prezident zdesetinásobit. Plocha přísně chráněného světového oceánu by tím vzrostla na dvojnásobek


Reklama

Území oficiálně nazvané Pacific Remote Islands Marine National Monument vyhlásil rezervací George W. Bush v lednu roku 2009 na ploše necelých 200 tisíc km². Zahrnuje moře okolo ostrovů, jako jsou Baker, Howland nebo atol Palmyra asi dva tisíce kilometrů jihozápadně od havajského Honolulu. Kvůli ochraně korálových útesů, velryb, mořských želv či tuleňů havajských je zde zakázán komerční rybolov nebo těžba surovin.

Chráněný Pacifik

Podle návrhu Baracka Obamy by se nyní plocha chráněného území měla zvýšit na 2 030 000 km², tedy více jak desetkrát. „Během vyrůstání na Havajských ostrovech jsem se brzy naučil ocenit sílu a krásu oceánu,“ řekl k tomu americký prezident. Přesné vymezení chráněné oblasti ještě nebylo určeno, podílet by se na něm během následujících měsíců měli rybáři, administrativa i ochránci přírody.

„Většina lidí si myslí, že oceány jsou větší než život, že jsou nekonečným nezničitelným zdrojem,“ doplňuje viceprezident John Kerry. „Podceňují však obrovskou škodu, kterou lidstvo oceánům způsobuje každý den. Riskujeme kolaps celého ekosystému.“   

Reklama

  • Zdroj textu:

    nytimes.com

  • Zdroj fotografií: Island Conservation/R. Stansbury

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907