Obamův plán: Vznikne největší mořská rezervace světa?

24.06.2014 - Jan Miklín

Okolo sedmi osamělých amerických ostrovů a atolů byla roku 2009 vyhlášena rezervace, jejíž rozlohu chce nyní americký prezident zdesetinásobit. Plocha přísně chráněného světového oceánu by tím vzrostla na dvojnásobek


Reklama

Území oficiálně nazvané Pacific Remote Islands Marine National Monument vyhlásil rezervací George W. Bush v lednu roku 2009 na ploše necelých 200 tisíc km2. Zahrnuje moře okolo ostrovů, jako jsou Baker, Howland nebo atol Palmyra asi dva tisíce kilometrů jihozápadně od havajského Honolulu. Kvůli ochraně korálových útesů, velryb, mořských želv či tuleňů havajských je zde zakázán komerční rybolov nebo těžba surovin.

Chráněný Pacifik

Podle návrhu Baracka Obamy by se nyní plocha chráněného území měla zvýšit na 2 030 000 km2, tedy více jak desetkrát. „Během vyrůstání na Havajských ostrovech jsem se brzy naučil ocenit sílu a krásu oceánu,“ řekl k tomu americký prezident. Přesné vymezení chráněné oblasti ještě nebylo určeno, podílet by se na něm během následujících měsíců měli rybáři, administrativa i ochránci přírody.

„Většina lidí si myslí, že oceány jsou větší než život, že jsou nekonečným nezničitelným zdrojem,“ doplňuje viceprezident John Kerry. „Podceňují však obrovskou škodu, kterou lidstvo oceánům způsobuje každý den. Riskujeme kolaps celého ekosystému.“   

  • Zdroj textu:

    nytimes.com

  • Zdroj fotografií: Island Conservation/R. Stansbury

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907