Období mezi světovými válkami

01.07.2014 - Redakce Válka Revue

Kluby vojenské historie, které se specializují na prvorepublikovou armádu, četnictvo, finanční stráž a policii


Reklama

 

KVH Chotěbuz

www.kvhchotebuz.cz

Klub vojenské historie Chotěbuz se pokouší zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37. Záměrem je vybudovat muzeum, které by ukázalo každý objekt v jiném historickém období. První řopík LO vz. 37 D2 by měl odpovídat stavu z roku 1938, kdy byl pouze nouzově vybaven a vyzbrojen. Druhým objektem je LO vz. 37 A-160 Z, který rekonstruujeme do stavu ze 70. – 80. let minulého století, tedy období poválečné reaktivace. Tyto bunkry se nacházely zejména na jižní a jihozápadní hranici bývalého Československa. Takto upravené měly sloužit v případě 3. světové války. A konečně poslední pevnůstkou je LO vz. 37 A-160, kdy tento objekt a jeho okolí bude upraveno do stavu z roku 1945, kdy německé jednotky při ústupu využily i naše bývalé pohraniční opevnění.

 

KVH 18. pěší pluk Plzeň

www.domobrana.net

KVH 18. pěší pluk Plzeň zaměřuje svoji činnost především na historii československé armády mezi dvěma světovými válkami. Tento pluk byl v dobách první republiky úzce spjat s prostorem západních Čech a s městem Plzeň. Příslušníci 18. pěšího pluku v době mnichovské mobilizace obsazovali objekty lehkého opevnění na hlavním obranném postavení v okolí města Stříbra. Zde se také nacházejí pevnůstky, které klub rekonstruuje a provozuje jako muzeum.

 

KVH Hodonín

www.sos19hodonin.websnadno.cz

Klub vojenské historie 19. prapor Stráže obrany státu Hodonín se zabývá vojenskou historií z let 1914-1945. Převážně se věnuje ozbrojeným sborům za období první Československé republiky, československým legiím a celkově prvnímu odboji.

 

KVH 43. pěší pluk Brno

www.kvh43.cz

Klub se zabývá převážně historií ozbrojených složek československého státu první poloviny 20. století. S postupem času přibyly další aktivity. Postupně se v rámci klubu vytvořily skupiny členů, které se soustřeďují na konkrétní jednotky čs. zahraničních armád. Z ruských legií jde o 6. střelecký pluk „Hanácký – gen. Janina“, z druhoválečného období jsou to 11. pěší prapor „Východní“ a Čs. samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii. Téměř všichni členové jsou také schopni reprezentovat příslušníky 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu. Zvláštní kapitolou je vystupování členů klubu v uniformách Rumunské královské armády.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907