Na oběžné dráze Země se pohybuje zhruba 13 tisíc satelitů, funkční je přitom pouhá desetina. Podívejte se na unikátní simulaci vesmírné dálnice
Hranice vesmíru začíná pouhých 100 kilometrů nad povrchem Země, kdo by ale čekal klid a mír nekonečného prostoru, byl by patrně zklamán. Oběžná dráha Země ze všeho nejvíc připomíná pulzující dálnici a bohužel také vrakoviště. V současné době kolem Země krouží zhruba 13 tisíc satelitů, přičemž pouhá desetina z nich je funkčních. Zbytek tvoří vesmírné smetí, nefunkční satelity, jejich úlomky, zbytky raket a dalších pozemských experimentů.
Zájem o vstupenku na oběžnou dráhu ale rozhodně neklesá, Organizace spojených národů, která má na starosti schvalování nových satelitů, jen v roce 2013 řešila 4500 žádostí ze 72 zemí. Z databáze sestavené vědeckou společností Union of Concerned Scientists vyplývá, že téměř polovina všech aktuálně funkčních satelitů připadá na vrub USA (512), Rusko jich provozuje zhruba desetinu (135), a velmi aktivní je v tomto směru také Čína (116). Přibližně čtvrtina až třetina všech satelitů má vojenský charakter.
Kompletní načtení simulace se projeví za zhruba 30 sekund v závislosti na rychlosti internetového připojení. Pokud vám vizualizace nefunguje, nainstalujte si tento plugin.
Nevíce vytíženou je nízká oběžná dráha (LEO). Ve výšce od 160 do 2000 kilometrů se pohybuje plná polovina všech funkčních satelitů (655), klid ale rozhodně nepanuje ani mnohem dále od Země, například nejvzdálenější geostacionární dráha hostí 458 nejrůznějších zařízení.
Většina satelitů má životnost 5 až 10 let, nejstarší stále částečně funkční satelit je z tohoto pohledu tedy už vlastně pradědečkem. Amsat Oscar 7 byl na nízkou oběžnou dráhu vyslán již před 40 lety, 15. listopadu 1974. Přesluhujících satelitů je ale na oběžné dráze mnohem více, zařízeních starších 10 let je na orbitu více než 420.
Google Earth Blog
HistoriePýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)