Oběžná dráha Země: Tisíce satelitů a obří vrakoviště

19.11.2014 - Martin Reichman

Na oběžné dráze Země se pohybuje zhruba 13 tisíc satelitů, funkční je přitom pouhá desetina. Podívejte se na unikátní simulaci vesmírné dálnice


Reklama

Hranice vesmíru začíná pouhých 100 kilometrů nad povrchem Země, kdo by ale čekal klid a mír nekonečného prostoru, byl by patrně zklamán. Oběžná dráha Země ze všeho nejvíc připomíná pulzující dálnici a bohužel také vrakoviště. V současné době kolem Země krouží zhruba 13 tisíc satelitů, přičemž pouhá desetina z nich je funkčních. Zbytek tvoří vesmírné smetí, nefunkční satelity, jejich úlomky, zbytky raket a dalších pozemských experimentů.

Přeplněná vesmírná dálnice

Zájem o vstupenku na oběžnou dráhu ale rozhodně neklesá, Organizace spojených národů, která má na starosti schvalování nových satelitů, jen v roce 2013 řešila 4500 žádostí ze 72 zemí. Z databáze sestavené vědeckou společností Union of Concerned Scientists vyplývá, že téměř polovina všech aktuálně funkčních satelitů připadá na vrub USA (512), Rusko jich provozuje zhruba desetinu (135), a velmi aktivní je v tomto směru také Čína (116). Přibližně čtvrtina až třetina všech satelitů má vojenský charakter.

Kompletní načtení simulace se projeví za zhruba 30 sekund v závislosti na rychlosti internetového připojení. Pokud vám vizualizace nefunguje, nainstalujte si tento plugin.

Nevíce vytíženou je nízká oběžná dráha (LEO). Ve výšce od 160 do 2000 kilometrů se pohybuje plná polovina všech funkčních satelitů (655), klid ale rozhodně nepanuje ani mnohem dále od Země, například nejvzdálenější geostacionární dráha hostí 458 nejrůznějších zařízení.

Většina satelitů má životnost 5 až 10 let, nejstarší stále částečně funkční satelit je z tohoto pohledu tedy už vlastně pradědečkem. Amsat Oscar 7 byl na nízkou oběžnou dráhu vyslán již před 40 lety, 15. listopadu 1974. Přesluhujících satelitů je ale na oběžné dráze mnohem více, zařízeních starších 10 let je na orbitu více než 420.

  • Zdroj textu:

    Google Earth Blog

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907