Objev gejzírů na Jupiterově měsíci: Naděje na mimozemský život?

14.12.2013 - Jan Miklín

Hubbleův teleskop zachytil na Jupiterově měsíci Europa gejzíry z vodní páry, tryskající ze zamrzlé jižní polární oblasti. Znamená to, že by zde mohl existovat život?


Reklama

Že se opravdu jedná o vodní páru, ukázaly spektrometrické analýzy záběrů, pořízených doslova na hraně schopností a rozlišení Hubbleova teleskopu. „Zda jsou tyto gejzíry propojeny s podpovrchovým oceánem, které se nejspíše nalézá pod zmrzlou krustou měsíce, zatím nevíme,“ vysvětluje Lorenz Roth z Southwest Research Institute v San Antoniu. „Pokud ano, nabízí se nám relativně jednoduchá možnost výzkumu složení a vlastností vody přímo na povrchu či v atmosféře, bez nutnosti vrtání.“

Stokilometrové gejzíry

Existence skrytého oceánu prokázána definitivně není, ale vědci ji předpokládají díky hladkému povrchu měsíce s poměrně málo krátery, zato však spoustou prasklin. Europa, vzdálená průměrně 671 tis. km od Jupiteru, je navíc silně ovlivňována slapovými silami planety, které by mohly také pomáhat udržovat vodu v tekutém stavu. Předpokládaný objem vody na Europě je zhruba dvojnásobný, než na je vody na Zemi, navíc vědci odhadují, že pod povrchem je i dostatečné množství kyslíku.

„Pozorované gejzíry jsou až dvě stě kilometrů vysoké, což znamená, že bychom mohli nechat poudem páry proletět sondu, schopnou odebrat vzorky,“ je objevem nadšen John Grunsfeld z NASA. „A co když objevíme vzorky organizmů a ukáže se, že nejsme ve vesmíru sami?“ Moře s vodou v tekutém stavu by mohlo existovat i na Saturnově měsíci Enceladus, kde je odhalila v roce 2005 sonda Cassini. Ten se však nachází zhruba dvakrát tak daleko, a proto bude pro případný výzkum mnohem snazší vyslat sondu právě k Europě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Elon a Grimes se poprvé společně objevili na Met Gala v newyorském Metropolitním muzeu v roce 2018.

Zajímavosti

Korálové útesy kolem ostrovů, které nejsou zamořeny krysami, jsou až o 50 % bohatší na život

Příroda

Postup stavebních prací - takhle vypadal Guédelon v roce 2017.

Historie

Odhozené odpadky mohou být podle strážců parku obzvlášť nebezpečné pro zvířata, která se je mohou pokusit sežrat. 

Revue

Systém SPLICE zařídí bezpečnější přistání na komplikovaných místech povrchu Měsíce, Marsu nebo dalších těles.

Vesmír

Nahradí krevní testy snímkování hlavy na CT?

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907