Objev prvního senzoru pro magnetické pole Země. Překvapivě u háďátka

18.06.2015 - Stanislav Mihulka

Háďátka vnímají magnetické pole a používají k tomu specializované neurony


Reklama

O mnoha zvířatech víme, že vnímají magnetické pole Země. Zatím ale nikdo netušil, jak to přesně dělají. Dlouholetou záhadu teď osvětlili vědci Texaské univerzity, kteří zkoumali oblíbená háďátka obecná (Caenorhabditis elegans), o nichž by si jen málokdo myslel, že budou vnímat magnetické pole.

Ukázalo se, že háďátka mají zvláštní mikrostruktury v nervových buňkách zvaných AFD neurony, tvarem připomínající maličké televizní antény. A právě díky nim vnímají magnetické pole Země. Na první pohled je to možná zvláštní, ale i drobní červi žijící v půdě se potřebují orientovat. Hladová háďátka mají sklon lézt směrem hlouběji do půdy za potravou, sytá lezou opačným směrem a podobně.

O AFD neuronech se zatím vědělo, že vnímají hladinu oxidu uhličitého a teplotu. Teď k tomu ještě můžeme přičíst magnetické pole Země. Vědci ke svému objevu dospěli experimentováním s umělým magnetickým polem a pak také genetickými manipulacemi. Když vyřadili AFD neurony z činnostï, červi byli vůči magnetickému poli slepí. Podle odborníků teď můžeme očekávat rozmach podobných studií na řadě jiných zvířat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Texas, Austin, eLife

  • Zdroj fotografií: Andres Vidal-Gadea / University of Texas, Austin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907