Oblačné malování: Bublinové mraky nad Nebraskou

16.04.2014 - Jan Miklín


Reklama

Oblaka typu mammatus patří k těm nejzvláštnějším na obloze. Vždyť kolik mraků vypadá jako obří bubliny? Zatímco většina oblak má spodní stranu plochou, danou kondenzací vodní páry při určité teplotě v dané výšce, mraky mammatus jsou jiné. Často se objevují u základny oblak typu cumulonimbus incus, nemusí to však být pravidlem. Ve všech případech však indikují silnou bouři, ve vhodných podmínkách i s tornádem. Díky několika subtypům existuje množství teorií popisujících přesný mechanismu jejich vzniku, všechny však mají jedno společné: vysoký gradient teploty, vlhkosti a vzdušných proudů mezi základnou mraku a vzduchovou masou pod ním.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: Jorn Olsen Photography/NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907