Obloha pro dnešní noc: Měsíc v blízkosti hvězdokupy Hyády a kometa 67P

11.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Dnešní noc nabídne nevšední podívanou, nad ránem bude možné pozorovat úzký ubývající srpek Měsíce v blízkosti otevřené hvězdokupy Hyády v souhvězdí Býka. Srpek Měsíce se bude nacházet napravo (západněji). O den později ho již uvidíme za touto okem dobře viditelnou hvězdokupou.

Hyády jsou se svou vzdáleností 151 světelných let od Země nejbližší hvězdokupou. Její nejjasnější hvězdy tvoří písmeno „V“ společně s rudým obrem, hvězdou Aldebaran, která ovšem není součástí hvězdokupy. 

Ve stejný čas bude tuto část oblohy protínat i nejznámější kometa uplynulého roku - 67P/Čurjumov-Gerasimenko, na jejímž povrchu se nachází vědecký modul Philae a kolem které již několik měsíců krouží sonda Rosetta.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Tajemství vesmíru



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907