Obloha pro dnešní noc: Měsíc v blízkosti hvězdokupy Hyády a kometa 67P

11.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Dnešní noc nabídne nevšední podívanou, nad ránem bude možné pozorovat úzký ubývající srpek Měsíce v blízkosti otevřené hvězdokupy Hyády v souhvězdí Býka. Srpek Měsíce se bude nacházet napravo (západněji). O den později ho již uvidíme za touto okem dobře viditelnou hvězdokupou.

Hyády jsou se svou vzdáleností 151 světelných let od Země nejbližší hvězdokupou. Její nejjasnější hvězdy tvoří písmeno „V“ společně s rudým obrem, hvězdou Aldebaran, která ovšem není součástí hvězdokupy. 

Ve stejný čas bude tuto část oblohy protínat i nejznámější kometa uplynulého roku - 67P/Čurjumov-Gerasimenko, na jejímž povrchu se nachází vědecký modul Philae a kolem které již několik měsíců krouží sonda Rosetta.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Tajemství vesmíru

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907