Obojživelné auto: Na vodě i na souši jako doma

16.07.2013 - Jan Miklín

Auta, schopná jezdit po silnicích a v mžiku se přeměnit na loď, nejsou ničím novým. Většinou ale šlo o kuriozity, v běžném provozu moc nepoužitelné. Novinka od firmy Gibbs však své předchůdce překonává

<p>V jednoduchém zařízení oběť nejprve ztrácela dech, poté byla de facto rozdrcena.</p>

V jednoduchém zařízení oběť nejprve ztrácela dech, poté byla de facto rozdrcena.


Reklama

Základem pro obojživelné auto byl Jeep CJ-8, který je však v klasickém provedení příliš těžký. Proto inženýři pro šasi automobilu použili chromovanou ocel, šetřící hmotnost vozidla při stejné pevnosti. Téměř 1 000 dm3 extrudovaného polystyrenu zabudovaného do vozidla zaručuje, že je téměř nepotopitelné.

Co je však opravdovou revolucí, je motor a převodovka zajišťující přenos síly ke kolům či lodnímu šroubu. Díky šestiválcovému 3,7litrovému motoru Honda VTEC V-6 je auto schopno uhánět po silnici rychlostí 127 km/h a po vodě sedmdesátkou, což z něj dělá nejrychlejší obojživelné auto na světě.

A není omezeno jen na silnice – podvozek byl zkonstruován tak, aby auto pohodlně projelo i těžkým terénem, třeba tam, kam se nikdo jiný nedostane. Ideální na letní cesty k vodě – už je čas vyjet!

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907