Obr mezi dinosaury: Největší suchozemský tvor objeven v Argentině

29.05.2014 - Jan Miklín

Když před třemi lety objevil argentinský farmář při práci na poli kosterní pozůstatky, netušil, že se z náhodného nálezu vyklube největší dinosaurus, jakého známe. Co víme o sedmasedmdesátitunovém monstru?


Reklama

Na místě objevu začali pracovat vědci z nedalekého paleontologického muzea Egidio Feruglio, kterým se podařilo vykopat celkem 150 kostí pocházejících ze sedmi jedinců nejspíše největšího druhu, jaký kdy po Zemi chodil.

Nález z dávného bláta

Nově popsaný druh náleží do skupiny titanousaurů, býložravých sauropodů, a žil v období pozdního mezozoika, tedy asi před 95 miliony let. Dinosaurus – zatím bez oficiálního vědeckého jména, to by však mělo odrážet velikost, region a nálezce – dosahoval opravdu impozantních rozměrů. Na délku měřil 40 a na výšku 20 metrů. Váhu vědci odhadují na 77 tun – jedenáctinásobek obávaného Tyrannosaura rexe a o zhruba 7 tun více, než měl dosud největší známý dinosaurus Argentinosaurus.

TIP: Je nově objevený šedesátitunový dinosaurus největším suchozemským tvorem?

Odhady velikosti v případě, že není nalezena kompletní kostra, jsou vždy jen přibližné. Vedoucí výzkumu José Luis Carballido předpokládá, že lokalita zatím vydala jen pětinu kostí a vědce tedy čeká ještě množství objevů. Kromě kostí dinosauřího obra našli třeba zuby dravých dinosaurů, kteří se nejspíše živili mrtvými jedinci. Poškození zubů však ukazuje na to, že obři měli nejspíš velmi tlustou kůži.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: muzeum Egidio Feruglio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Portrét Zodiaka sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků.

Zajímavosti
Věda
Revue

Rocket Lab se dostávají na špici v technologiích malých nosných raket pro vynášení miniaturních satelitů.

Vesmír

Hrdina Iáson přemohl nepřátele, získal zlaté rouno i nehynoucí slávu, ale svou lásku zradil!

Historie

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907