Obr mezi dinosaury: Největší suchozemský tvor objeven v Argentině

29.05.2014 - Jan Miklín

Když před třemi lety objevil argentinský farmář při práci na poli kosterní pozůstatky, netušil, že se z náhodného nálezu vyklube největší dinosaurus, jakého známe. Co víme o sedmasedmdesátitunovém monstru?


Reklama

Na místě objevu začali pracovat vědci z nedalekého paleontologického muzea Egidio Feruglio, kterým se podařilo vykopat celkem 150 kostí pocházejících ze sedmi jedinců nejspíše největšího druhu, jaký kdy po Zemi chodil.

Nález z dávného bláta

Nově popsaný druh náleží do skupiny titanousaurů, býložravých sauropodů, a žil v období pozdního mezozoika, tedy asi před 95 miliony let. Dinosaurus – zatím bez oficiálního vědeckého jména, to by však mělo odrážet velikost, region a nálezce – dosahoval opravdu impozantních rozměrů. Na délku měřil 40 a na výšku 20 metrů. Váhu vědci odhadují na 77 tun – jedenáctinásobek obávaného Tyrannosaura rexe a o zhruba 7 tun více, než měl dosud největší známý dinosaurus Argentinosaurus.

TIP: Je nově objevený šedesátitunový dinosaurus největším suchozemským tvorem?

Odhady velikosti v případě, že není nalezena kompletní kostra, jsou vždy jen přibližné. Vedoucí výzkumu José Luis Carballido předpokládá, že lokalita zatím vydala jen pětinu kostí a vědce tedy čeká ještě množství objevů. Kromě kostí dinosauřího obra našli třeba zuby dravých dinosaurů, kteří se nejspíše živili mrtvými jedinci. Poškození zubů však ukazuje na to, že obři měli nejspíš velmi tlustou kůži.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: muzeum Egidio FeruglioDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907