Amazonka je opravdovou královnou řek, která vyniká nejen délkou, ale (zejména) průtokem. Přesto však v dávné geologické minulosti tekla opačným směrem než dnes. Obrácení směru toku nově vysvětlili geologové
Dr. Victoru Sacekovi z univerzity v Sao Paulu k tomu stačila tak jednoduchá věc, jako je eroze. Eroze a dostatek času. Dnes tvoří Andy jasný pás vysokých hor na západním pobřeží jihoamerického kontinentu, a tak je logické, že nejen Amazonka, ale i další obří řeky (jako je Orinoko nebo Rio de la Plata) tečou směrem na východ.
Ještě před deseti miliony let však Amazonka tekla na západ a ústila do obrovského jezera, ležícího na úpatí severních And, a z něj pak do Karibiku. Po zformování Panamské úžiny začala odtékat do Pacifiku. Vzrůst And spojený s nárůstem srážek a tím i eroze způsobil, že materiál spláchnutý z hor do jezera postupně jezero vyplnil za vzniku mokřadů označovaných jako Pebas a následně obrátil tok řeky opačným směrem.
Zatímco předchozí teorie k vysvětlení potřebovaly změny konvekce magmatu v zemském plášti, nové řešení je až příliš jednoduché. Jak sám vědec přiznává, „model není schopný dostatečně vysvětlit vývoj systému Pebas tak, jak jej zachycuje geologická evidence.“ K definitivnímu poznání je tak třeba ještě bádat dále.
iflscience.com