Obrácení Amazonky: Jak tekla největší řeka světa?

25.07.2014 - Jan Miklín

Amazonka je opravdovou královnou řek, která vyniká nejen délkou, ale (zejména) průtokem. Přesto však v dávné geologické minulosti tekla opačným směrem než dnes. Obrácení směru toku nově vysvětlili geologové


Reklama

Dr. Victoru Sacekovi z univerzity v Sao Paulu k tomu stačila tak jednoduchá věc, jako je eroze. Eroze a dostatek času. Dnes tvoří Andy jasný pás vysokých hor na západním pobřeží jihoamerického kontinentu, a tak je logické, že nejen Amazonka, ale i další obří řeky (jako je Orinoko nebo Rio de la Plata) tečou směrem na východ.

Záhada příčiny

Ještě před deseti miliony let však Amazonka tekla na západ a ústila do obrovského jezera, ležícího na úpatí severních And, a z něj pak do Karibiku. Po zformování Panamské úžiny začala odtékat do Pacifiku. Vzrůst And spojený s nárůstem srážek a tím i eroze způsobil, že materiál spláchnutý z hor do jezera postupně jezero vyplnil za vzniku mokřadů označovaných jako Pebas a následně obrátil tok řeky opačným směrem.

Zatímco předchozí teorie k vysvětlení potřebovaly změny konvekce magmatu v zemském plášti, nové řešení je až příliš jednoduché. Jak sám vědec přiznává, „model není schopný dostatečně vysvětlit vývoj systému Pebas tak, jak jej zachycuje geologická evidence.“ K definitivnímu poznání je tak třeba ještě bádat dále.

Reklama

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907