Obratní dravci: Tuňáci plavou až 100 km/h!

26.05.2013 - Marek Telička

<p>Replika galéry Whydah spolu s poklady z jejích útrob je k vidění v  muzeu v americkém Milwaukee.</p>

Replika galéry Whydah spolu s poklady z jejích útrob je k vidění v  muzeu v americkém Milwaukee.


Reklama

Hejna tuňáků se k velké radosti rybářů dosud prohánějí ve většině světových moří a oceánů. Zatím. V souvislosti s obrovským loveckým tlakem moderních rybářských flotil je většina ze zhruba třiceti druhů tuňáků na ústupu. Tyto dravé ryby dorůstají až čtyřmetrové délky a jejich velice chutné maso je ceněno mezi milovníky rybích pokrmů. Na snímku je Gymnosarda unicolo, druh obývající teplé vody Indického oceánu.

Tělo tuňáků je dokonale aerodynamické a umožňuje rybám vyvinout ve vodě obrovskou rychlost, kterou potřebují k dostižení kořisti. Jeden z druhů tuňáků, plachetník, dosahuje dokonce neuvěřitelné rychlosti okolo 100 km/h! Takto rychlé ryby musí plavat s ústy neustále otevřenými, protože potřebují velký přísun kyslíku. Voda protéká přes jejich žábra a dodává ho tak jejich svalům v dostatečném množství. Zajímavé je, že tuňáci nejsou úplně studenokrevní, protože teplota jejich těla je o mnoho stupňů vyšší než teplota oceánu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907